Korridoret humanitare për civilët ukrainas çojnë në Rusi dhe Bjellorusi

Rusia ka njoftuar se sot do të bëjë armëpushim të përkohshëm, për t’u lejuar civilëve të largohen nga vendi përmes korridoreve humanitare. Por, rrugët e...

Putin urdhëron hetimet: Pse rekrutët rusë shkuan të luftonin në Ukrainë?

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një hetim pasi mësoi se rekrutët ishin të përfshirë në operacionet ushtarak në Ukrainë. Dhe për të kjo është në...

Ushtria ruse godet aeroportet ushtarake të Ukrainës në Lutsk dhe Ivano-Frankivsk

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov, njoftoi se goditën me armë të precizionit të lartë aeroportet ushtarake në qytetet Lutsk dhe...

“Nëse NATO sulmon, jemi fuqi bërthamore”

Rusia nuk e përjashton mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore në raste se ndjehet e rrezikuar, sipas zëvendës ambasadorit rus në OKB, shkruan Alsat. Ai...

​Burimet ukrainase: Rusia po përgatitet të sjellë mercenarë libianë, serbë dhe...

Rusia po stërvit dhe po përgatitet të sjellë mercenarë libianë, serbë dhe nga Nagorno-Karabakh për të luftuar në Ukrainë, përveç mercenarëve sirianë që tashmë...

Agjencia e energjisë, plan kursimi/ Do përballemi me një krize globale

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka paralajmëruar se gjatë muajve në vijim do të përshkallëzohet kriza globale e energjisë elektrike dhe lëndëve djegëse. Lufta në Ukrainë,...

Dritë në tunel? Përparim në negociatat e paqes Rusi-Ukrainë

Teksa bisedimet për paqen midis Moskës dhe Kievit janë duke u zhvilluar , zyrtarët e lartë ukrainas japin informacione rreth takimit. Nënkryetari i zyrës së...

Si u bë telefoni, arma më efektive e presidentit ukrainas, Volodymyr...

Në një varg telefonatash nga një Kyiv i rrethuar, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka bindur perëndimin të binte dakord për një sërë sanksionesh...