Ukraina është zotuar se forcat e saj në Mariupol do të luftojnë deri në fund, pasi refuzuan kërkesën e forcave ruse për tu dorëzuar, sipas The Guardian.

Moska është gjithnjë e më pranë marrjes së plotë të kontrollit në atë që do të ishte çmimi i saj më i madh që kur pushtoi Ukrainën në shkurt.

Bombardimet dhe luftimet e shumta  kanë shkatërruar pjesën më të madhe të qytetit, duke vrarë të paktën 21,000 njerëz, sipas vlerësimeve të Ukrainës.

“Qyteti ende nuk ka rënë,” tha kryeministri, Denys Shmyhal, disa orë pasi kaloi afati i dorëzimit për ushtarët e izoluar dhe të rrethuar në një fabrikë.

“Ata do të luftojnë deri në fund”, tha ai për ABC.

Rënia e Mariupolit, portit më të madh tregtar në Detin Azov – nga i cili Ukraina eksporton grurë, hekur, çelik dhe makineri të rënda – do të ishte një goditje ekonomike për Kievin dhe një fitore simbolike dhe strategjike për Rusinë , duke krijuar një rrugë që lidhet Donbas dhe me rajonin e Krimesë që u aneksua në 2014.

Rusia u dha ushtarëve të mbetur ukrainas një afat deri në orën 06:00 për tu dorëzuar dhe një afat në 13:00 për tu evakuuar.