Poco prezantoi X4 Pro 5G dhe M4 Pro për tregun evropian në MWC

Marka Poco e Xiaomi prezantoi dy smartfonë të rinj për tregun evropian në Kongresin Botëror të Celularëve në Barcelonë, dhe të dy kanë specifika mjaft mbresëlënëse, por edhe çmime tipike për rangun e mesëm.

Poco X4 Pro 5G është paralajmëruar të ofrojë një “përvojë të nivelit të flamurit”, por kushton përkatësisht 299 dhe 349 euro, në varësi të memories. Modeli më i lirë vjen me 6 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme, ndërsa modeli më i shtrenjtë ka 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme.

Poco X4 Pro 5G është pasardhësi i modelit Poco X3 GT i prezantuar në korrik të vitit të kaluar dhe kishte specifika të ngjashme dhe një çmim të përballueshëm. X4 Pro përmban një ekran AMOLED DotDisplay 6,67 inç me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz dhe një rezolucion FHD + prej 2,400 x 1,080 piksele. Në pjesën e pasme janë tre kamera, ajo kryesore prej 108, ajo ultra e gjerë 8 dhe ajo mikro prej 2 MP, ndërsa kamera selfie prej 18 MP ndodhet në pjesën e përparme.

Pajisja mundësohet nga një procesor Snapdragon 695 5G me tetë bërthama, ndërsa fuqizohet nga një bateri 5000 mAh që mund të mbështesë 15 orë shikim video dhe 25 orë lexim. Kjo bateri mbështet karikimin e shpejtë 67 W.

Poco M4 Pro më i lirë ka një shpejtësi rifreskimi AMOLED DotDisplay 6,43 inç prej 90 Hz. Në pjesën e pasme është një kamerë kryesore 64 MP, 8 MP ultra e gjerë dhe 2 MP makro, dhe në pjesën e përparme është një kamerë selfie 16 MP. Ashtu si X4 PRO, M4 Pro ka të njëjtën rezolucion 2,400 x 1,600 FHD + dhe bateri 5,000 mAh, por fuqizohet nga një procesor MediaTek Helio G86 me tetë bërthama.

M4 Pro me 6 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme kushton 219 euro, ndërsa versioni me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme kushton 269 euro.

Të dy modelet janë në dispozicion në të zezë, blu dhe të verdhë. /Telegrafi/