Blinken i drejtohet Vuçiqit: Ata që kryen sulmin e që sot...

Sekretari amerikan Antony Blinken ka telefonuar sot presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, me të cilin kanë diskutuar për rëndësinë e marrjes së masave...

Vladimir Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

Presidenti rus Vladimir Putin është takuar me Andrei Troshev, një nga ish-komandantët më të lartë të grupit mercenar Wagner, për të cilin zëdhënësi...

Stoltenberg: Ukraina më afër aleancës ‘se kurrë’

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një vizitë në Kiev e quajti Ukrainën më afër aleancës se kurrë më parë, ndërsa...

Të martën Parlamenti Evropian do të diskutojë për situatën në veri

Sulmi terrorist i 24 shtatorit mbi policinë e Kosovës në Banjskë të Zveçanit, alarmoi institucionet vendore dhe ndërkombëtare.Vrasja e policit Afrim Bunjaku, shkaktoi...

Suedi: Qeveria nxjerr ushtrinë në rrugë pas një konflikti të përgjakshëm...

Për herë në historinë e vendit, qeveria e Suedisë ka urdhëruar diskolimin e forcave të armatosura në rrugë, pas përshkallëzimit të dhunës në...

Gjermani, inflacioni vjetor bie në 4,5 për qind në shtator

Sipas të dhënave paraprake, norma vjetore e inflacionit në Gjermani ra në 4,5 për qind në muajin shtator.Inflacioni ishte 6,1 për qind në...

Nagorno-Karabakh do të pushojë së ekzistuari nga janari 2024

Presidenti i armenëve etnikë në Nagorno-Karabakh, Samvel Shahramanyan, nxori një dekret të enjten duke shpërbërë në mënyrë efektive republikën e vetëshpallur.Dekreti i Shahramanyan...

A e dini kush ka më shumë satelitë në orbitë?

Rreth Tokës ka pothuajse 7000 satelitë që kanë funksione të ndryshme në fushën e komunikimit, navigimit dhe shkencës. Vetëm në vitin 2022 ka pasur...

Ajo doli në rrugë, me një tabelë ku shkruhej “Kërkoj një...

Në një qytet të njohur për rrugët e tij plot lëvizje dhe popullsinë e larmishme, kërkimi i dashurisë nga një vajzë ka tërhequr...

Sllovenia vendos postblloqe policore pranë kufirit me Kroacinë

Sllovenia ka vendosur të vendosë pika kontrolli policore në territorin e saj në afërsi të pikave kufitare, duke përfshirë kufirin me Kroacinë.Regjimi Shengen...