Nga vërshimet në Libi janë zhvendosur mbi 43.000 persona

Jamal Alkomaty/APNga vërshimet në Libi, që kanë vrarë mijëra persona që qytetin Derna, janë zhvendosur mbi 43.000 persona, tha Organizata Ndërkombëtare për...

Shtatë të plagosur nga sulmi rus në Kiev

Një vajzë 9-vjeçare është në mesin e shtatë personave që u plagosën pasi Rusia nisi një sulm ajror në Kiev të enjten, tha...

Zelensky bojkoton fjalimin e Lavrovit në OKB, largohet nga seanca

Volodymyr Zelensky u largua nga seanca e Këshillit të Sigurimit para se të nis fjalimin ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov.Ky i fundit...

Reagon Kadyrov pas raportimeve se ai është në gjendje të rëndë...

Kanali zyrtar i mediave sociale i Ramzan Kadyrov, liderit të Republikës Çeçene të Rusisë dhe aleatit të vendosur të presidentit rus, Vladimir Putin,...

Meloni: Nuk do të lejoj që Italia të bëhet kampi i...

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, se “Italia është nën presion të jashtëzakonshëm” për shkak të...

BE fut “mik” Kinën për paqen mes Rusisë dhe Ukrainës

Presidenti i Këshillit Evropian do t’i kërkojë Kinës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të bëjë më shumë për ta shtyrë...

Erdogan: Turqia pret që BE-ja të përmbushë detyrimet e saj të...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Turqia pret që Bashkimi Evropian  t’i përmbushë detyrimet e saj të neglizhuara prej kohësh ndaj...

Erdogan: Ankaraja mbështet veprimet e Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u zotua sot, para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se do të “intensifikojë përpjekjet e tij diplomatike për...

“E ardhmja jonë është e lidhur me tuajën”, Biden u bën...

Presidenti i SHB-ve Joe Biden në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme bëri thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar për të trajtuar sfidat globale,...

Statistikisht qyteti më i bukur në botë: Gjithmonë do të dëshironi...

Faqja ultra e njohur “World of statistics” publikoi të dhëna interesante për qytetet më të bukura në botë. Bukuria e një qyteti, natyrisht, është...