[ad_1]

Federico Valverde e ka bërë të qartë se ai kurrë nuk do t’i bashkohej Barcelonës për shkak të respektit për ekipin e tij aktual, Real Madridin.

Valverde nënshkroi për Los Blancos nga Penarol në vitin 2016.

Pasi kaloi një sezon në Real Madrid Castilla dhe një sezon tjetër në huazim te Deportivo La Coruna, mesfushori uruguaian u promovua në skuadrën e lartë dhe që atëherë është vendosur në ekip

Uruguaiani është bëri njëri nga lojtarët e preferuar të tifozëve dhe dashuria e tij për Los Blancos ka bërë që Valverde të mos e sheh kurrë veten me fanellën e Barcelonës.

“Real Madridi është i veçantë për mua, ata ndryshuan jetën time”, ka thënë fillimisht Valverde për El Larguero.

“Kam ardhur nga Penarol, por që kur erdha këtu e dija që kisha veshur fanellën e ekipit më të mirë në botë. Është një presion dhe përgjegjësi e madhe, por më pëlqen”.

“Për respekt për Real Madridin dhe për vlerat që më dhanë në shtëpi, nuk do të luaja për Barcelonën”.

“Nga respekti për simbolin që më ushqen, më jep jetë, dashurinë që më jep dhe vlerat më dhanë në shtëpi”, përfundoi uruguaiani. /Telegrafi/