Disa nga ofertuesit në listën e ngushtë në garën për të blerë Chelsean janë duke mbajtur shikuar për Paul Mitchell si një kandidat potencial për t’u bërë drejtor teknik i klubit, sipas raportimeve, me emrin e tij të dalë në diskutimet paraprake.

Roli nuk është parë në Stamford Bridge që nga viti 2017, pas largimit të Michael Emenalo, por kandidatët që konkurrojnë për të pasuar Roman Abramovichin duket se janë të prirur për të emëruar një figurë në krye të operacioneve të futbollit.

Në të vërtetë, The Athletic ka pretenduar se dy nga katër partitë origjinale që konkurrojnë për kontroll kanë qenë duke ‘monitoruar nga afër’ Mitchell, i cili mbetet në Monaco.

Atje, 40-vjeçari ka marrë lëvdata për politikën e tij të mprehtë të transferimeve dhe është raportuar gjerësisht se një numër klubesh të tjera e kanë vënë në sy.

Mitchell gjithashtu ka përvojë në MK Dons, Southampton, Tottenham dhe RB Leipzig, dhe mori rolin e tij aktual në qershor 2020. Megjithatë, javët e fundit u sugjerua se ai do të largohej, me Manchester United që ka shfaqur interesim të madh.

E njëjta media ka shtuar se Mitchell foli me presidentin e Monacos, Dmitry Rybolovlev në fillim të këtij muaji. Në këtë takim u nënvizua rëndësia e tij për projektin e klubit, duke treguar fort se ai nuk do të largohet.

Siç qëndron, atij i kanë mbetur edhe dy vjet nga kontrata, dhe ai ka ndjekur pothuajse çdo ndeshje që kur u transferua në principatë nga Leipzig.

Nëse ai do të tundohej për të marrë frenat në Chelsea mbetet për t’u parë. Ai është vlerësuar për ndihmën për të sjellë një tjetër epokë të suksesshme në klubin e tij aktual, i cili aktualisht është i gjashti në Ligue 1 ndërsa mburret me një skuadër të re.

Futja e lojtarëve nga akademia, një kulturë më e mirë dhe një përmirësim i përgjithshëm në performancën e lojtarëve thuhet se janë gjithashtu rezultate të punës së Mitchell.

Mitchell u pa si mysafir i trajnerit të përkohshëm Ralf Rangnick në një ndeshje të United FA Youth Cup muajin e kaluar, duke ndezur spekulime se ai mund të fillojë të punojë përkrah tij.

The Athletic raporton se Rangnick ka ‘miratuar’ ish-kolegun e tij te Red Bull në hierarkinë e klubit nëse ata zgjedhin të përmirësojnë strukturën e tyre aktuale.

I njëjti publikim raportoi më parë se United dëshiron të sjellë një zëvendësdrejtor futbolli për të mbështetur John Murtough, drejtorin e tyre të futbollit.

Që në vitin 2018, BBC Sport  pretendoi se Mitchell ishte në shqyrtim për një rol në United. Megjithatë, vetëm vitin e kaluar klubi solli një rekrutë për të mbikëqyrur aktivitetet e tyre të

Raine Group, banka që drejton shitjen e Chelsea, pritet të paraqesë ofertën e tyre të preferuar në qeverinë britanike këtë javë. /Telegrafi/