Skuadrat më të vlefshme që janë ende në garë në Ligën e Kampionëve: Real Madrid nuk është në top pesëshen, anglezët sundojnë

Faza e eliminimit direkt e Ligës së Kampionëve tashmë është duke u zhvilluar, me katër ndeshje që kanë zhvilluar aktin e parë.

Tifozët mund të pyesin veten se si qëndrojnë skuadrat sa i përket cilësisë të tyre.

Një ose dy nga pozicionet e skuadrave mund t’ju befasojnë, ndërsa ajo që bie në sy është vlera e skuadrave angleze.

Manchester City është skuadra e vetme që e kalon vlerën e 1 miliard eurove, ndërsa pas tyre vjen PSG.

Ndërsa Liverpool dhe Chelsea, janë po aty afër, ndërsa Real Madrid nuk është as në top 5.

Epo, sipas uebsajtit të transferimeve Transfermarkt, i cili përcakton vlerat për lojtarët në bazë të paraqitjeve të tyre dhe tregut, këto janë 16 skuadrat e mbetura sipas vlerës totale të tregut.

16. Red Bull Salzburg (202 milionë euro)

15. Lille (258 milionë euro)

14. Sporting CP (271 milionë euro)

13. Benfica (291 milionë euro)

12. Ajax (392 milionë euro)

11. Villarreal (396 milionë euro)

10. Inter (594 milionë euro)

9. Juventus (612 milionë euro)

8. Atletico Madrid (697 milionë euro)

7. Real Madrid (842 milionë euro)

6. Manchester United (853 milionë euro)

5. Bayern Munich (880 milionë euro)

4. Chelsea (952 milionë euro)

3. Liverpool (960 milionë euro)

2. Paris Saint-Germain (981 milionë euro)

1. Manchester City (1 070 miliard euro)

/Telegrafi/