Pep Guardiola dhe Jurgen Klopp kanë stërvitur vetëm pesë lojtarë të dy – në mesin e tyre edhe Xherdan Shaqiri

Pep Guardiola dhe Jurgen Klopp po i bëjnë përgatitjet e fundit para përballjes së tyre të madhe që do të ndodh të dielën nga ora 17:30.

Ndeshja vjen në momentin më të mirë për të dy skuadrat, që kanë marr fitore në mesjavë në Ligën e Kampionëve dhe shohin emrat e tyre në gjysmëfinale të kësaj gare.

Aktualisht dy nga trajnerët më të mirë në botë, kanë qenë rival edhe në Bundesliga, kur njëri drejtonte Bayern Munich, tjetri Borussia Dortmundin.

Por vetëm pesë lojtarë në të gjithë botën e futbollit kanë arritur që ta kenë fatin të jenë nën urdhrat e dy trajnerëve.

Në mesin e këtyre pesë futbollistëve është edhe sulmuesi shqiptar Xherdan Shaqiri.

ILKAY GUNDOGAN

Me Klopp (Borussia Dormtund, 2011-2015)

117 ndeshje

12 gola , 13 asistime

Me Guardiolën (Manchester City, 2016-tani)

244 ndeshje

46 gola , 33 asistime

ROBERT LEWANDOWSKI

Me Klopp (Borussia Dortmund, 2010-2014)

186 ndeshje

102 gola , 42 asistime

Me Guardiolën (Bayern Munich, 2014-2016)

100 lojëra

67 gola , 19 asistime

XHERDAN SHAQIRI

Me Guardiolën (Bayern Munich, 2013-janar 2015)

42 ndeshje

9 gola , 6 asistime

Me Klopp (Liverpool, 2018-2021)

63 ndeshje

8 gola , 9 asistime

MARIO GOTZE

Me Klopp (Borussia Dortmund, 2009-2013)

116 ndeshje

31 gola , 45 asistime

Me Guardiolën (Bayern Munich, 2013-2016)

114 ndeshje

36 gola , 24 asistime

THIAGO ALCANTARA

Me Guardiolën (Barcelona 2008-2012 dhe Bayern Munich 2013-2016)

144 ndeshje

17 gola , 25 asistime

Me Klopp (Liverpool, 2020-tani)

56 ndeshje

3 gola , 2 asistime

/Telegrafi/