[ad_1]

Në mes të dy ndeshjeve gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, Real Madridi mund të ngrit një trofe.

Të shtunën, kundër Espanyolit, Real Madrid ka në dispozicion rastin e parë nga pesë ndeshjet për të fituar titullin e 35-të të La Liga.

Skuadrës së Carlo Ancelottit i duhet vetëm një pikë nga 15 të mundshme për të siguruar trofeun dhe klubi tashmë po punon për festimet e mundshme.

Me respektin maksimal për Espanyolin, një klub me të cilin Real Madridi ka mbajtur marrëdhënie të shkëlqyera gjatë historisë, klubi është i detyruar të përgatitet për festimet e mundshme të titullit, shkruan Marca.

Vlerësimet thonë se rreth 250,000 njerëz mund të mblidhen në “Plaza de Cibeles” nëse skuadra barazon ose fiton kundër Espanyolit. Festa është jashtë kontrollit të klubit, por që në çdo rast do të merren parasysh nga klubi dhe lojtarët.

Nëse në Cibeles ka festë, lojtarët nuk do të mungojnë, por për shkak të orës 16:15, festimet nuk do të zgjasin deri në orët e para të mëngjesit, si në raste të tjera.

Përmbajtja

Do të ketë përmbajtje dhe moderim, sepse vetëm pesë ditë më vonë, Real Madrid luan ndeshjen më të rëndësishme të sezonit, gjithmonë duke pasur parasysh rëndësinë e ndeshjes kundër Espanyolit, e cila mund të vlejë një titull.

Fokusi është te ndeshja e dytë gjysmëfinale kundër Manchester Cityt , me objektiv themelor rikthimin e Real Madridit në finale, territor që skuadra nuk ka luajtur që nga viti 2018.

Kjo është arsyeja pse moderimi do të jetë toni i përgjithshëm në festimin e mundshëm nga klubi, i vetëdijshëm se sezoni, i cili do të përfundonte me nota të larta në rast të fitimit të titullit të ligës, do të arrinte përsosmërinë në rast të një triumfi përfundimtar në Saint- Denis, aty ku zhvillohet finalja e Ligës së Kampionëve.

Prezantimi i trofeut

Ajo që është konfirmuar është se, nëse Real Madridi ndaj Espanyolit merr pikët, do të marrë trofeun në Santiago Bernabeu të shtunën, për t’i certifikuar si kampionë i La Liga 2021/22.

Qëllimi është të shmangen imazhet si ato të parë në Estadio La Rosaleda në 2017, kur Madridi vulosi titullin, por u gjend pa trofe sapo mbaroi ndeshja.

Në fakt, Real Madridi e mori trofeun pas ndeshjes kundër Villarrealit, në të cilën fitoi titullin e mëparshëm të ligës, në vitin 2020, megjithëse e bënë këtë pa praninë e publikut në një ndeshje të luajtur në “Alfredo Di Stefano” për shkak të pandemisë. /Telegrafi/