Me Rashfordin në sulm dhe disa transferime të tjera, Arsenali mund të duket i frikshëm në edicionin e ri

Arsenali raportohet se po tenton të transferojë Marcus Rashfordin në radhët e tyre, me yllin që dyshohet se është i pakënaqur në Manchester United.

Dhe nëse do t’i bashkohej Gunners, do të shihte skuadrën londineze të mblidhte një forcë sulmuese aq të re sa do të ishte tejet e friskhme për ekipet kundërshtare.

Reprezentuesi anglez po kalon një sezon të dobët, duke shënuar vetëm pesë herë në 26 paraqitje për Djajtë e Kuq. Ai ose ka dalë nga bankina ose ka luajtur 90 minuta jashtë fushës 13 herë këtë sezon.

Sipas  Mirror, Rashford është i pakënaqur dhe Arsenali është gati t’i ofrojë atij një rrugë shpëtimi nga Old Trafford.

Pierre-Emerick Aubameyang u largua në janar duke lënë vetëm Alexandre Lacazetten dhe Eddie Nketiahn si qendërsulmuesit e tyre – por të dyve u skadon kontrata në verë.

Dhe Rashford mund të ndihmojë në udhëheqjen e linjës ofanzive para talenteve si Bukayo Saka, Emile Smith Rowe, Martin Odegaard dhe Gabriel Martinelli.

Një formacion sulmues përfshirë Martinellin, Odegaardin, Sakan dhe Rashfordin ka një moshë mesatare prej vetëm 21 vjeç – që do të thotë se ka të ngjarë të bëhet edhe më vdekjeprurëse në sezonet në vijim.

Përndryshe, Arsenali mund të kërkojë të nënshkruajë me Dominic Calvert-Leëin të Evertonit nëse një lëvizje për Rashford dështon të materializohet.

Siç zbuloi SunSport, Everton është i gatshëm të shesë Dominic Calvert-Leëin në fund të sezonit.

Në mesfushë, Topçinjtë janë lidhur me një lëvizje për yllin e Leicesterit, Youri Tielemans, kontrata e të cilit skadon në verën e vitit 2023.

Arsenali thuhet se  ka zhvilluar bisedime me përfaqësuesit e mesfushorit në janar  për një kalim të mundshëm në Emirates. /Telegrafi/

Rashford could form a frontline with the average age of 21

Foto: SunSport