[ad_1]

Chelsea është nikoqir i Real Madridit për sfidën që e parë çerekfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Ndeshja fillon në ora 21:00 dhe do të zhvillohet në “Stamford Bridge”, derisa The Blues tentojnë të përsërisin suksesin e vitit të kaluar, ndërsa Los Blancos për hakmarrje.

Për këtë takim, skuadra londineze nuk do të mund të llogarisë në Ben Chilwellin e lënduar, ndërsa në dyshime janë Christian Pulisic dhe Callum Hudson-Odoi.

Foto: WhoScored/Prsc

Në anën tjetër, klubi nga La Liga do të jetë pa dyshen si Eden Hazard dhe Luka Jovic që janë po ashtu të lënduar, ndërsa në dyshime është Isco.

Analizë

Chelsea

Benn Chilwell është i vetmi lojtar i konfirmuar nga Chelsea për pritjen e Real Madridit.

Christian Pulisic dhe Callum Hudson-Odoi do të kenë nevojë për vlerësim, megjithëse asnjëri nuk pritet të fillojë.

Thomas Tuchel u rikthye në një vijë mbrojtëse me katër lojtarë kundër Brentford, por mund të përdorë një mbrojtje me tre lojtarë në mesjavë me Reece James që shfaqet në të djathtë.

Real Madrid

Eden Hazard është lojtari i vetëm i konfirmuar që mungon te Real Madridi, ndërsa Isco do të vlerësohet.

Ferland Mendy dhe Casemiro janë të disponueshëm pas pezullimeve dhe duhet të fillojnë përkatësisht në krahun e majtë dhe në mesfushë.

Marco Asensio pritet të startojë në krahun e djathtë, por Rodrygo është gjithashtu një opsion për Carlo Ancelottin.

Statistika

Chelsea ka fituar pesë nga gjashtë ndeshjet e fundit (Ligën e Kampionëve).

Real Madridi ka fituar pesë nga gjashtë ndeshjet e fundit (Ligën e Kampionëve).

Chelsea ka shënuar të paktën dy gola në katër ndeshjet e fundit (Ligën e Kampionëve).

Real Madrid ka shënuar të paktën dy gola në pesë nga gjashtë ndeshjet e fundit (Ligën e Kampionëve).

Parashikim

Pritet që dy skuadrat të ndahen baras në këtë përballje, derisa fituesi duhert të përcaktohet më pas në ndeshjen e dytë.

Formacionet e mundshme

Chelsea: Mendy, Christensen, Silva, Rudiger, Alonso, Jorginho, Kante, James, Mount, Ziyech, Havertz.

Real Madrid: Courtois, Mendy, Alaba, Militao, Carvajal, Modric, Casemiro, Kroos, Vinicius, Asensio, Benzema. /Telegrafi/

Foto: WhoScored/Prsc