Djokovic e cilëson si çmenduri vendimin për ndalimin e tenistëve rusë dhe bjellorusë nga Wimbledoni

Njëzet herë kampioni i Grand Slamit, tenisti serb Novak Gjokovic ka kritikuar vendimin për të ndaluar lojtarët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë në Wimbledon këtë vit, duke e quajtur vendimin si të “të çmendur”.

Organizatorët e Wimbledonit njoftuan të mërkurën se lojtarët rusë dhe bjellorusë nuk do të lejohen të konkurrojnë në edicionin e këtij viti pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Ky vendim i organizatorëve ka bërë që të reagojë tenisti serb, Djokovic, i cili e ka cilësuar si të çmendur vendimin.

“Unë gjithmonë do ta dënoj luftën, nuk do ta mbështes kurrë luftën duke qenë vetë fëmijë i luftës”, ka thënë fillimisht Djokovic gazetarëve.

Djokovic ishte vetëm 11 vjeç kur pa sulmet ajrore në Beograd, që shënuan fillimin e asaj që do të ishte një fushatë 78-ditore nga NATO për t’u dhënë fund mizorive të kryera nga Jugosllavia e atëhershme, apo trupat e presidentit mizor, Slobodan Miloshevic kundër shqiptarëve etnikë në Kosovë.

“E di se sa trauma emocionale lë. Në Serbi, ne të gjithë e dimë se çfarë ndodhi në 1999. Në Ballkan, ne kemi pasur shumë luftëra në historinë e fundit”.

“Megjithatë, unë nuk mund ta mbështes vendimin e Wimbledon, mendoj se është një çmenduri. Kur politika ndërhyn me sportin, rezultati nuk është i mirë”, përfundoi tenisti serb.

Djokovic gjithashtu u përjashtua më herët nga Australian Open shkaku i mos-vaksinimit kundër Covid-19

Wimbledon të mërkurën njoftoi dhe mbrojti vendimin e tyre për të ndaluar lojtarët rusë dhe bjellorusë nga turneu i këtij viti.

“Duke pasur parasysh profilin e Kampionatit në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën, është përgjegjësia jonë të luajmë rolin tonë në përpjekjet e përhapura të qeverisë, industrisë, sportit dhe institucioneve krijuese për të kufizuar ndikimin global të Rusisë me mjetet më të forta të mundshme”.

“Në rrethanat e një agresioni ushtarak të tillë të pajustifikuar dhe të paprecedentë, do të ishte e papranueshme që regjimi rus të përfitonte nga përfshirja e lojtarëve rusë ose bjellorusë në kampionat”.

“Prandaj synimi ynë është, me keqardhje të thellë, të refuzojmë hyrjet nga lojtarët rusë dhe bjellorusë në Kampionatin 2022”, thuhet në deklaratën e organizatorëve.

Kremlini deklaroi të mërkurën se ndalimi i lojtarëve rusë që të marrin pjesë në Wimbledon si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës është “i papranueshëm”. /Telegrafi/