Dominimi i Tyson Fury ndaj Dillian Whyte ishte i qartë për të gjithë në luftën e mbrëmshme.

Fitorja e tij gjithëpërfshirëse u vulos në raundin e gjashtë falë një nokauti nga një apercut i ekzekutuar në mënyrë perfekte.

Epërsia e Furyt gjithashtu shfaqet qartë në statistikat e goditjeve që mund të shihen më poshtë, sipas CompuBox dhe Boxing Scene.

Në të vërtetë, shfaqet një [paraqitje e dobët nga Whyte, i cili arriti të lëshonte vetëm 29 grushte në krahasim me 76 të Furyt.

Në çdo statistikë, Fury del në krye.

Përqendrimi i lartë, i saktë dhe me fuqi. Ai e kalon atë në goditjet 29-8 pasi lëvizja e tij më e madhe e lejoi atë të kontrollonte diferencën mes tyre. Whyte tentoi 72 goditje, por shumica prej tyre ishin të plogështa dhe të devijuara nga Gypsy King.

Raundi i parë ishte i qetë pasi të dy luftëtarët e prisnin njëri-tjetrin të hapeshin. Fury ndoshta i ka bërë gjërat paksa ngadalë pasi Whyte doli papritur duke luftuar në një pozicion nga djathtas.

Megjithatë, që nga ajo pikë, Fury e rriti intensitetin dhe filloi të gjuante më shumë grushte, dhe në veçanti ato grushte me fuqi, dhe siç tregojnë përqindjet, ai ishte selektiv kur i përdorte këto dhe i lëshonte fuqishëm.

Tyson Fury vs Dillian Whyte: Statistikat e goditjes

Tyson Fury kishte planin e lojës për të mposhtur kundërshtarin e tij më të shkurtër, më të ngadaltë dhe shumë inferior dhe ai e ekzekutoi atë në përsosmëri.

Dominimi i tij mund të shihet nga pamjet, nga statistikat të cilat tregojnë saktë efektshmërinë e të dyve. /Telegrafi/