Zëvendësministri i Mbrojtjes i Ukrainës, parashikon se kur do të përfundoj lufta me Rusinë

Forcat ukrainase mund të kthehen në Krime deri në fund të dhjetorit dhe e gjithë lufta me Rusinë do të përfundojë deri në pranverë, ka parashikuar një zëvendësministër ukrainas i mbrojtjes.

Volodymyr Havrylov, një gjeneral-major në pension, tha se vendi i tij nuk do të ndalonte kurrë së luftuari deri në fitore dhe madje kishte marrë parasysh potencialin e një sulmi bërthamor rus, përcjell Telegrafi.

Ministri, në një intervistë për Sky News, tha se besonte se probabiliteti i një sulmi atomik nga Rusia ishte i ulët, por tha: “Po, do të ishte dramë”.

“Për të gjithë do të jetë – Zoti e di se çfarë skenari – por [një sulm taktik bërthamor] nuk është një kërcënim që do të na ndalojë nga… vazhdimi i luftës”.

Trupat e Ukrainës, të mbështetura nga armët perëndimore, arritën një fitore jashtëzakonisht të rëndësishme në fillim të këtij muaji me rimarrjen e qytetit jugor të Khersonit, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen përsëri në anën lindore të lumit Dnipro.

Sa i përket kohës kur do të përfundojë lufta, Havrylov tha se si ushtarak ishte e rëndësishme të përgatiteshim për një luftë të gjatë nëse Rusia është në gjendje të përforcohet.

“Sigurisht, në këtë rast, lufta do të marrë pak kohë. Por ndjenja ime është se deri në fund të pranverës, kjo luftë do të përfundojë”.

Ndërsa sa i përket perspektivës për bisedimet e paqes me Kremlinin, Havrylov tha se ato do të ndodhin vetëm pasi trupat ruse të jenë gati të largohen nga çdo pëllëmbë e Ukrainës, duke përfshirë gadishullin e Krimesë që presidenti Vladimir Putin pushtoi në vitin 2014 dhe në pjesë lindore të Ukrainës të cilat janë mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Rusia për tetë vitet e fundit.

“Ka një vendim brenda shoqërisë në Ukrainë që ne po shkojmë deri në fund”, ka thënë ai në Londër gjatë një udhëtimi në Mbretërinë e Bashkuar.