Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky të dielën ftoi ish-kancelaren gjermane dhe ish-presidentin francez në qytetin ukrainas Bucha, i cili u çlirua së fundmi nga forcat ruse, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një video të publikuar në kanalin e tij Telegram, Zelensky u bëri thirrje Angela Merkelit dhe Nicolas Sarkozy-t, duke thënë: “Ftoj zonjën Merkel dhe z. Sarkozy të vizitojnë Bucha-n dhe të shohin se në çfarë ka çuar politika ruse e koncesioneve gjatë 14 viteve të fundit”.

“Shikoni me sytë tuaj ukrainasit e torturuar dhe të vrarë”, tha ai.

Zelensky kujtoi se të dielën ishte përvjetori i 14-të i samitit të NATO-s në kryeqytetin rumun Bukuresht, kur kishte ende një shans për të shkëputur Ukrainën nga “zona gri” në Evropën Lindore midis NATO-s dhe Rusisë.

“Zona gri, ku Moska mendon se lejohet të bëjë gjithçka. Edhe krimet më të tmerrshme të luftës”, nënvizoi Zelensky.

Ai theksoi se pas deklaratave diplomatike optimiste që pretendonin se vendi i tij mund të bëhej anëtar i NATO-s, atëherë, në vitin 2008, fshihej një refuzim për të pranuar Ukrainën në aleancë.

Për më tepër, Zelensky pretendoi se ekzistonte një “frikë e pakuptimtë nga Rusia nga ana e disa politikanëve”, të cilët ai tha se besonin se duke refuzuar Ukrainën, do të ishin në gjendje të qetësonin Rusinë dhe ta bindnin atë të respektonte Ukrainën dhe “të jetonte së bashku me ne”.

“Gjatë 14 viteve që nga ajo përllogaritje e gabuar, Ukraina ka kaluar përmes një revolucioni dhe tetë vjet luftë në Donbas. Dhe tani po luftojmë për jetën tonë në luftën më të keqe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”, theksoi ai.

Zelensky theksoi se ai nuk fajëson Perëndimin apo askënd tjetër përveç ushtarakëve specifikë rusë që kryen krime kundër ukrainasve dhe atyre që u dhanë urdhra.

“Por, ne kemi të drejtë të flasim për pavendosmërinë. Për rrugën që çoi tek një Bucha të tillë, një Hostomel të tillë, një Kharkiv të tillë dhe një Mariupol të tillë. Ne nuk kemi pavendosmëri. Çfarëdo blloku të jemi pjesë apo më gjerë, kuptojmë një gjë: ne duhet të jemi të fortë”, tha ai.

Imazhet nga Bucha, e vendosur pranë kryeqytetit Kiev, tregojnë trupa të civilëve të shtrirë në rrugë. Banorët që folën për gazetën britanike “Sky News” thanë se civilët u qëlluan për vdekje duke u tërhequr nga trupat ruse pa provokim, ndërsa duart dhe këmbët e tyre më vonë u zbulua se ishin të lidhura. Zemërimi ndërkombëtar është rritur që kur u shfaqën fotografitë dhe pamjet, duke shkaktuar reagimin e udhëheqësve gjermanë dhe britanikë.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba u bëri thirrje të dielën organizatave ndërkombëtare që të dërgojnë ekspertët e tyre në vend sa më shpejt të jetë e mundur për të mbledhur prova të krimeve të luftës të kryera nga trupat ruse.