VMRO dhe Levica me skenar pro Rus kundër Qeverisë së Maqedonisë në ditën e pavarësisë së SHBA-ve.

Nën moton “Ultimatum – Jo faleminderit” para Qeverisë për të tretën ditë radhazi vazhdoi protesta kundër pranimit të “propozimit francez” për heqjen e vetos bullgare dhe fillimin e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë. Disa nga demonstruesit janë përplasur me policinë, e cila ka ngritur kordonin para ndërtesës së qeverisë, pasi kanë thyer gardhin mbrojtës dhe kanë nisur të gjuajnë me gurë dhe fishekzjarre drejt policisë.