Ushtria ruse godet aeroportet ushtarake të Ukrainës në Lutsk dhe Ivano-Frankivsk

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov, njoftoi se goditën me armë të precizionit të lartë aeroportet ushtarake në qytetet Lutsk dhe Ivano-Frankivsk në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Konashenkov në deklaratën e tij tha se qyteti ukrainas Volnovakha ra nën kontrollin e të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut.

Duke deklaruar se aeroportet ushtarake në qytetet Lutsk dhe Ivano-Frankivsk u qëlluan në mëngjes me armë me precizion të lartë me rreze të gjatë, Konashenkov tha se sistemet dhe avionët e raketave të mbrojtjes ajrore ruse brenda një dite goditën 107 helikopterë në tokë, 3 helikopterë Mi-24, 8 mjete ajrore pa pilot, të përbërë nga qendra e komandës dhe kontrollit, depo të municioneve dhe municione që i përkasin ushtrisë ukrainase.

Duke theksuar se 3.213 objekte të infrastrukturës ushtarake u shkatërruan në Ukrainë, Konashenkov tha: “Në mesin e këtyre edhe 98 avionë, 118 mjete ajrore pa pilot, 1.041 tanke dhe automjete të blinduara, 113 raketahedhës, 389 obus dhe mortaja, 843 mjete ushtarake speciale të ushtrisë ukrainase”.