Ministrat e NATO-s u takuan në Bruksel javën e kaluar për të diskutuar se sa larg duhet të shkojnë në sigurimin e pajisjeve ushtarake për Ukrainën.

Sfida për NATO-n gjatë gjithë kësaj lufte ishte se si t’i jepte aleatit të saj, Ukrainës mbështetje të mjaftueshme ushtarake për t’u mbrojtur, pa u përfshirë në konflikt dhe pa qenë në luftë me Rusinë.

Qeveria ukrainase ishte e qartë në thirrjet e saj për ndihmë. Nëse dëshironi të keni ndonjë mundësi për t’u mbrojtur nga një sulm i afërt rus në rajonin lindor të Donbasit, Kievi ka nevojë urgjente për furnizime me Javelin, NLAW (armë të lehta antitank të gjeneratës së ardhshme), Stinger dhe Starstrake, antitank dhe raketa kundërajrore, kishte deklaruar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, transmeton Telegrafi.

Ato armë u dërguan, por Ukraina dëshiron më shumë. Ukrainasit dëshirojnë tanke, aeroplanë luftarakë, drone dhe sisteme të avancuara të mbrojtjes raketore për t’iu kundërvuar sulmeve ajrore dhe raketave me rreze të gjatë veprimi që po shkatërrojnë vazhdimisht furnizimet strategjike të karburantit të Ukrainës dhe elemente të tjerë thelbësore.

Ajo që e pengon NATO-n të dërgojë armë më të fuqishme në Ukrainë është frika nga përshkallëzimi i luftës, transmeton Telegrafi.

Rreziku që Rusia mund të përdorë armë bërthamore taktike me rreze të shkurtër ose që konflikti të përhapet përtej kufijve të Ukrainës në një luftë më të gjerë evropiane është vazhdimisht në mendjet e liderëve perëndimorë.

BBC thekson se ka një sërë skenarësh të mundshëm që padyshim janë në mendjet e liderëve perëndimor.

Këta janë tre skenarë të tillë.

E para, një raketë e NATO-s, të cilën e lansojnë forcat ukrainase nga Odessa, godet dhe fundos një anije luftarake ruse në Detin e Zi me humbjen e pothuajse 100 marinarëve dhe marinsave.

Numri i vdekjeve të këtyre përmasave do të ishte i paprecedentë dhe Vladimir Putin do të ishte nën presion për t’u përgjigjur në një formë.

E dyta, raketa ruse godet një kolonë me pajisje ushtarake që kalon nga një vend i NATO-s, si Polonia ose Sllovakia në Ukrainë. Nëse do të kishte viktima në anën e kufirit të NATO-s, kjo mund të nxiste nenin 5 të Kushtetutës së NATO-s, duke e sjellë të gjithë aleancën në mbrojtje të vendit të sulmuar.

Së treti, mes luftimeve të ashpra në Donbas, ndodh një shpërthim në një objekt industrial që rezulton në çlirimin e gazrave kimike toksikë. Edhe pse kjo tashmë ka ndodhur, nuk është raportuar asnjë vdekje.

Por nëse kjo rezulton në viktima masive si ato që shihen në përdorimin e gazit helmues nga Siria në Ghouta, dhe nëse zbulohet se është shkaktuar qëllimisht nga forcat ruse, NATO-ja do të duhet të përgjigjet.

Është shumë e mundur që asnjë nga këta skenarë të mos realizohet, sipas mediumit britanik.

Por ndërsa vendet perëndimore kanë treguar një shkallë të rrallë uniteti në forcën e reagimit të tyre ndaj pushtimit rus, ka sugjerime se ato janë vetëm reaguese dhe nuk mendojnë se cili mund të jetë fundi i konfliktit.

“Ajo që ne po përpiqemi të arrijmë këtu është t’i japim Ukrainës të gjithë ndihmën që mundemi, por jo të provokojmë Luftën e Tretë Botërore. Problemi është se Putini është një lojtar pokeri më i mirë se ne”, tha një zyrtar britanik i paidentifikuar.

Me këtë deklaratë është dakord edhe deputeti britanik, Tobias Ellwood.

“Rusia po përdor kërcënimin e përshkallëzimit në mënyrë shumë efektive. Ne jemi të frikësuar. Kemi humbur aftësinë për të kontrolluar shkallët e përshkallëzimit”, tha ai.

Ndryshe, NATO ka bërë të ditur disa herë se nuk do të merr pjesë në luftë, por do ta ndihmojë në forma të ndryshme aleatin e tyre Ukrainën. /Telegrafi/