Saliu: Opozita shqiptare e izoluar, BDI-ja një hap para të gjitha partive tjera

Njohësi i rethanave politike Urim Saliu në një prononcim për mediat në gjuhën maqedonase ka folur për zgjedhjet brenda partiake të organizuara dje në Bashkimin Demokratik për Integrim, zgjedhje këto të organizuara në dhjetë degë për të zgjedhur kryetarët e të njëjtave.

Saliu ka thënë se BDI-ja si parti është një hap para partive tjera dhe se atë që dje e bëri BDI-ja është dashur ta bëjë opozita para shumë kohe.

Sipas tij opozita aktualisht është e izoluar dhe në postet udhëheqëse i vendos personat që largohen nga një subjekt tek tjetri. Shton se opozita duhet ndryshuar mentalitet.

“BDI, bëri atë që duhej të bënte opozita, e cila ka kohë që është e izoluar me të njëjtat shifra dhe është ende në zgjedhje. Ata thjesht bëjnë rrotullime me njerëz nga e njëjta listë. BDI arriti të sjellë shifra të reja me zgjedhje të drejtpërdrejta, ashtu si në zgjedhjet parlamentare, të cilat sollën një fitore të thellë. Opozita duhet të ndryshojë mentalitetin e saj dhe të mos i ofrojë elektoratit njerëz që ikin nga partitë e tjera dhe i quajnë “përforcime”, duke e vështirësuar kështu qëllimin e ardhjes në pushtet, pasi disfata e BDI-së bëhet pothuajse e pamundur siç është. Zakonisht ndodh 20 vjet në një rresht”,  tha Saliu./indeks.mk/