Një gjeneral i katërt rus është vrarë në Ukrainë, gjë që tregon sërish dështimin e Rusisë për të arritur objektivat e saj ushtarake, pavarësisht se presidenti Vladimir Putin tha se “operacioni” po shkon sipas planit.

Pse ata ishin në rrugën e gabuar në radhë të parë, raporton skynews.

Dy teori janë se gjeneralët rusë shkuan në vijat e frontit për të zgjidhur rrëmujën strategjike në të cilën janë futur disa prej batalioneve, ose për të inkurajuar ushtarët e demoralizuar të avancojnë.

Cilado qoftë arsyeja, ai është një grusht shteti i madh për Ukrainën, si ushtarakisht ashtu edhe në luftën propagandistike, dhe do të thellojë çdo pakënaqësi që Putin ka me mënyrën se si po përparon pushtimi i tij.

Nuk është konfirmuar, por aeroplanët spiun RAF dhe Forca Ajrore të SHBA-së, Rivet Joint, kanë kryer misione afër kufirit me Ukrainën.

Këta aeroplanë kanë aftësi të avancuara për grumbullimin e telekomunikacionit në bord dhe kanë qenë shumë efektive në fushatën kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.

Dihet se rrjetet e sigurta të komunikimit ushtarak të Rusisë kanë dështuar, për arsye të ndryshme, dhe ushtarët po përdorin linja të hapura të pakriptuara.

Prandaj, është e mundur që britanikët dhe amerikanët të kenë dëgjuar bisedat e vijës së parë dhe të kenë kaluar vendndodhjen e komandantëve të lartë rusë tek aleatët ukrainas. /Telegrafi/