[ad_1]

Gjumi gjatë gjithë natës nuk është diçka që të gjithë mund ta bëjnë gjithmonë, dhe ka shumë këshilla që mund të gjenden rreth përmirësimit të cilësisë së gjumit dhe adoptimit të rutinave të shëndetshme të gjumit.

Nëse keni pagjumësi për më pak se tre muaj, quhet pagjumësi afatshkurtër. Pagjumësia që zgjat tre muaj ose më shumë quhet pagjumësi afatgjatë. Për shumicën, problemet e gjumit priren të zgjidhen brenda rreth një muaji, sipas NHS.

Sleep Charity thotë: “Arritja e një gjumi të mirë gjatë natës mund të ndikohet nga ajo që hani në orët para gjumit. Dihet se disa ushqime qetësojnë trurin dhe ndihmojnë në nxitjen e gjumit, kështu që ngrënia e gjërave të duhura në mbrëmje është padyshim pjesë e recetës për një natë të mirë”.

“Ne nuk rekomandojmë të hani një vakt të madh pak para gjumit pasi mund të çojë në siklet dhe dispepsi, por disa njerëz e shohin një rostiçeri të vogël një ndihmë të dobishme për të fjetur”.

Aty thuhet: “Proteinat ndihmojnë në ruajtjen e një niveli të qëndrueshëm të sheqerit në gjak gjatë gjumit dhe kalojnë trupin nga cikli vigjilent i adrenalinës në modalitetin e pushimit dhe tretjes, ndërsa karbohidratet komplekse rrisin disponueshmërinë e triptofanit në qarkullimin e gjakut”.

“Triptofani është aminoacidi që trupi përdor për të prodhuar serotoninën dhe melatoninën që nxit gjumin, neurotransmetuesit relaksues që ngadalësojnë trafikun nervor dhe ndalojnë zhurmën e trurit”.

Shoqata Amerikane e Gjumit vëren se një studim nga Universiteti Purdue ka zbuluar se njerëzit që po humbin peshë përmes një diete të pasur me proteina po flenë më mirë gjithashtu.

Trupi shëndetësor thotë: “Siç është tipike, nevojiten kërkime shtesë për të konfirmuar teorinë se më shumë proteina është e barabartë me gjumë më të mirë, por këto gjetje janë premtuese, besojnë studiuesit. Siç është parë në studimet e mëparshme, gjumi i dobët mund të çojë në sindromë metabolike, sëmundje kardiovaskulare dhe vdekje të hershme”.

Të gjithë kanë nevojë për sasi të ndryshme gjumi. Mesatarisht, të rriturve u duhen shtatë deri në nëntë orë, ndërsa fëmijëve nga nëntë deri në 13 orë. Fëmijët e vegjël dhe foshnjat kanë nevojë për 12 deri në 17 orë gjumë, çdo ditë. /Telegrafi/