Kompania Motorola zyrtarisht ka prezantuar telefonin e mençur Moto 30, një model më i volitshëm në krahasim me Edge 30 Pro.

Fjala është për një telefon të rangut të mesëm që vjen në Evropë me një çmim prej 449 eurove, transmeton Telegrafi.

Edge 30 ka ekran më të vogël prej 6.5-inç OLED me rezolucion 1.080p dhe frekuencë freskimi prej 144 Hz, ndërsa e vë në funksion procesori Snapdragon 778, që është paksa më i dobët se sa Snapdragon 8 Gen 1 i vendosur në Edge 30 Pro.

Në pjesën e pasme gjendet kamera prej 50 Mp me optikë stabilizuese të fotografisë, si dhe sensori për thellësi prej 2 MP.

Në pjesën ballore ka kamerën selfie prej 32 Mp, derisa Egde 30 Pro posedon kamerën selfie prej 60 MP. Ky telefon i mençur mund të regjistroj video me format 4K, kurse Egde 30 Pro me 8K. /Telegrafi/