Emisari i dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, do të shkojë të hënën në Beograd për t’u takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Kjo pas deklaratës së tij se nuk do të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian që do të mbahet në Tiranë.

Arsyeja e këtij anulimi, sipas tij, është emërimi i Nenad Rashiqit, ministër për Komunitete dhe Kthim.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka quajtur të papranueshme deklaratat e Vuçiqit për mospjesëmarrje, duke shtuar se ai nuk ka rrugë tjetër pos t’i përgjigjet pozitivisht ftesës për pjesëmarrje.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka kritikuar qasjen e Vuçiqit, duke e quajtur atë student politik të Vojislav Sheshelit. E në anën tjetër Vuçiqi e ka quajtur Kurtin “llum terrorist”.

Nuk dihet nëse Lajçak do të vijë edhe në Kosovë për vizitë.