Ky është momenti vendimtar për Ukrainën – faza e katërt mund të jetë fatale për Putinin

Agresioni rus në Ukrainë po hyn ngadalë në fazën e katërt.

Në të parën, Rusia u përpoq të rrëzonte qeverinë e Volodymyr Zelenskyt dhe të pushtonte Ukrainën për tre ditë.

Gjatë fazës së dytë, ajo u përpoq sërish ta pushtonte në tërësi Ukrainën, ose të paktën pjesën lindore të saj, duke përfshirë kryeqytetin Kiev.

Në fazën e tretë, pas disfatës në veri, Rusia i drejtoi forcat drejt juglindjes dhe jugut të Ukrainës.

Tani pason faza e katërt, ndoshta vendimtare e luftës, transmeton Telegrafi.

Nëse Ukraina arrin të ruajë lirinë dhe integritetin e saj territorial, Rusia mund të tërhiqet dhe të heqë dorë nga shfaqja e mëtejshme e fuqisë së saj tashmë të zvogëluar.

Por nëse konflikti vazhdon, shanset për një luftë midis NATO-s dhe Rusisë rriten, shkruan për Atlantic, eksperti i Universitetit Johnson Hopkins, Eliot A. Cohen, i cili ishte këshilltar i Sekretariatit të Shtetit të SHBA-së nga viti 2007 deri në vitin 2009.

Perëndimin tani e presin vendime të mëdha. Ata që nxisin zvarritjen e zgjidhjeve ndoshta po bëjnë një gabim të madh sepse tani nevojiten lëvizje vendimtare, pohoi eksperti.

Rusia pa “as në mëngë”

Në konflikte të këtij lloji, fitoren mund ta arrijë pala që pozicionohet më mirë në fushëbetejë. Edhe pse Ukraina po fsheh humbjet e sakta në luftë, gjë që duhet, sigurisht që nuk është e lehtë të humbasësh kaq shumë civilë, aq shumë shkatërrime qytetesh. Ushtarët nuk janë superheronj me fuqi të veçanta dhe ata kanë nevojë për të gjithë arsenalin e Perëndimit.

Ushtria ruse, taktikat dhe strategjitë e së cilës deri më tani kanë rezultuar të gabuara, mund të arrijë sukses përmes dy gjërave: të përdorë sasi të mëdha të fuqisë së zjarrit dhe të jetë edhe më brutale me civilët.

Nëse deri më tani ka humbur (qoftë të vrarë, të zhdukur apo të kapur) një të katërtën e forcave të saj aktive ushtarake në konflikt, ndoshta është në prag të kolapsit.

Kjo mbështetet në raportet që vijnë prej fushave të betejave që tregojnë pajisje të braktisura, ushtarë që vrasin komandantët e tyre, përpjekje të dëshpëruara për të rekrutuar një forcë të re ushtarake. Ushtria ruse as nuk ka vendosur, e lëre më të ruajë kontrollin e hapësirës ajrore dhe për sa i përket betejës në terren – ajo tashmë ka përdorur të paktën tre të katërtat e forcave të saja luftarake tokësore. Pra, pyetja është nëse ka më “as në mëngë”.

A mund të urdhërojë Putin një sulm që do të shkatërronte ushtrinë e tij?

Si ndodh që Putini po fillon ofensiva të reja në lindje dhe jug të Ukrainës? Ndoshta as Putini, as këshilltarët e tij të lartë, madje as komandantët e rangut të lartë nuk kanë një pasqyrë të saktë të situatës në terren.

Ata e dinë se kanë marrë goditje të shumta, por nuk e kanë kuptimin e vërtetë të fushëbetejës. Duke pasur parasysh se ata nuk kujdesen siç duhet për ushtarët e tyre të plagosur dhe duke lënë trupat e të vdekurve, ata mund të mos kujdesen për çmimin që po paguajnë civilët shkaku i sanksioneve.

Në një sistem të bazuar në gënjeshtra dhe korrupsion, ata marrin ose transmetojnë informacione false optimiste. Pasi u përpoqën të promovonin propagandën e tyre në Perëndim, ata tani kanë rënë vetë viktima të saj.

Kështu që Putini mund të urdhërojë sulme që, nëse përballet me një armik ukrainas të pajisur mirë, mund të shkatërrojnë ushtrinë e tij. Perëndimi duhet të sigurojë që gjërat të shkojnë pikërisht në atë mënyrë.

Angazhimi i dobët i Perëndimit

Deri më tani, Evropa nuk ka treguar një qëndrim të bashkuar. Kancelari gjerman ishte hezituese, Britania agresive, Polonia dhe shtetet baltike treguan një qëndrim heroik, ndërsa Hungaria, Austria dhe disa vende të tjera ishin ambivalente ose më keq.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë mjaft të angazhuara, duke dërguar shumë raketa portative, pajisje dhe armë të tjera ushtarake në Ukrainë. Presidenti amerikan, Joe Biden dhe disa nga zyrtarët e tij kryesorë nuk ngurruan të flisnin hapur për situatën në Ukrainë. Por në aspekte të tjera, SHBA-ja ka dështuar.

Administrata nuk ka përdorur mbështetjen pothuajse unanime për Ukrainën në Kongres për të siguruar shuma shumë më të mëdha për ushtrinë ukrainase. Ajo ishte shumë e ngadaltë për të dorëzuar armë më serioze. Sa i përket sanksioneve, Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar disa banka ruse, por jo shumicën. Askush nuk i ka vendosur një ultimatum korporatave shumëkombëshe – ju mund të bëni biznes në Shtetet e Bashkuara ose Rusi, por jo në të dy vendet.

“Ukrainasit kanë treguar se mund të përballojnë shumë më tepër nga sa mendonin të tjerët”

SHBA nuk bëri disa gjeste simbolike të rëndësishme për periudhën e luftës. Nëse kryeministri britanik, Boris Johnson do të mund të vizitonte Kievin (siç bëri Ursula von der Leyen, Presidentja e Komisionit Evropian dhe krerët e qeverive të vendeve të tjera), kështu mund të bënte edhe Sekretari i Shtetit amerikan, Antony Blinken ose zëvendëspresidentja, Kamala Harris.

Nëse vendet e tjera mund të rihapin ambasadat në Ukrainë, po ashtu edhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kurrë nuk duhet t’i mbyllnin ato.

Shtetet e Bashkuara nuk ishin të gatshme të ndërmarrin asnjë hap për shkak të të kuptuarit të strategjisë ushtarake të Rusisë. Ata duhet të pranojnë se ukrainasit janë tani ekspertë botërorë në luftën kundër rusëve – jo Shtetet e Bashkuara. Domethënë, ata treguan se mund të përballojnë shumë më tepër sesa menduan të tjerët.

Dhe nëse ekspertiza amerikane është tashmë e nevojshme, ajo mund të sigurohet pa hyrjen e drejtpërdrejtë të SHBA-së në konflikt. Para Pearl Harbor, vullnetarë amerikanë, të njohur si Tigrat Fluturues, shkuan në Kinë për të luftuar luftëtarët P-40 kundër Forcave Ajrore Japoneze. Grupi e ka bërë këtë me mbështetjen e qeverisë amerikane, dhe diçka e ngjashme mund të bëhet me Ukrainën – nëse ka vullnet.

Nëse Perëndimi reagon siç duhet, ushtria ruse mund të mposhtet

Nëse Bashkimi Sovjetik mund të dislokonte mijëra këshilltarë në Vietnamin verior në mes të Luftës së Vietnamit pa provokuar një konflikt bërthamor, SHBA-ja mund të dërgonte këshilltarët e saj në Ukrainën perëndimore, ose të paktën në Poloni, për të trajnuar trupat ukrainase.

Në vend të kësaj, ata duhet të vijnë në Misisipi për të mësuar se si të përdorin dronët Switchblade.

Situata në Ukrainë mund të rritet. Nëse rusët përdorin armë kimike, Shtetet e Bashkuara duhet të konsiderojnë vendosjen e një zone të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë.

Është e një rëndësie të madhe se çfarë do të bëjnë Evropa dhe Shtetet e Bashkuara në javët e ardhshme. Të dhënat tregojnë se ushtria ruse mund të mposhtet plotësisht nëse pajisen mirë forcat ukrainase. /Telegrafi/