Kur t’ju kaplojë lodhja pasdite, farat e kungullit do t’ju këndellin më mirë se kafeja

Nëse keni ngrënë një drekë të bollshme, ndoshta nuk do t’ju duhet të prisni gjatë për vrullin e detyrueshëm të lodhjes në orët e pasdites

Meqenëse trupi ynë ka nevojë për shumë energji për të tretur një vakt të madh, ne shpesh na kaplon një lodhje paralizuese.

“Kundërhelmi” i preferuar i shumicës së njerëzve është kafeja. Kafeina nga kafeja na zgjon, duke bllokuar efektet e neurotransmetuesit adenozinë (që shkakton përgjumje). Mungesa: Disavantazhi: efekti nuk zgjat shumë, transmeton Telegrafi.

Farat e kungullit ngrenë humorin…

Neuroshkencëtari dhe dietologu dr. Daniel Amen ka një tjetër këshillë kundër lodhjes së pasdites: në podcast “mindbodygreen” rekomandon konsumimin e farave të kungullit që do të largojnë lodhjen në mënyrë të qëndrueshme dhe të shëndetshme.

Efektit të zgjimit, farat i detyrohen kryesisht një vetie: “Farat e kungullit përmirësojnë përthithjen e dopaminës”, zbulon Dr. Amen. Ato përmbajnë neurotransmetuesin tirozinë, i cili ndër të tjera rregullon motivimin dhe eksitimin. “Prandaj, nëse ndiheni të lodhur pasdite, farat mund t’ju ndihmojnë”.

Megjithatë, farat e kungullit mund të bëjnë edhe më shumë: ato janë të pasura me magnez, i cili është i rëndësishëm për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Lodhja pas drekës është shpesh rezultat i një rënie të shpejtë të sheqerit në gjak. Prandaj, në vend që të luftoni rënien e energjisë në afat të shkurtër me kafeinë nga kafeja ose çaji, etj. Dr. Amen këshillon ta mbani sheqerin në gjak të shëndetshëm me ushqime të shëndetshme dhe farat e kungullit janë perfekte.

Përveç kësaj, ato përmbajnë një sasi të madhe fibrash, të cilat na mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë dhe parandalojnë rënien e mëtejshme të nivelit të sheqerit në gjak.

Farat e kungullit kundër anemisë

Farat e kungullit përmbajnë sasi të mëdha hekuri. Lodhja shpesh mund të jetë një shenjë paralajmëruese për mungesë hekuri, kështu që thithja e farave të shëndetshme mund të ndihmojë.

Herën tjetër që do të lodheni pasdite, hani një grusht fara kungulli në vend që të pini kafe.

Një tjetër ide: farat janë gjithashtu të shijshme në një smoothie. Ju gjithashtu mund t’i përfshini ato drejtpërdrejt në menynë tuaj, për shembull si pjesë e një salce sallate. Kjo do të parandalojë lodhjen e fshehur pasdite. /Telegrafi/