[ad_1]

Kina po distancohet në heshtje nga ekonomia ruse e prekur nga sanksionet. Të dy vendet thanë muajin e kaluar se miqësia e tyre “nuk ka kufij”. Kjo ishte përpara se Rusia të fillonte luftën e saj në Ukrainë.

Tani që ekonomia ruse është goditur nga sanksionet nga e gjithë bota, ka prova në rritje se vullneti dhe aftësia e Kinës për të ndihmuar fqinjin e saj verior mund të jetë i kufizuar. Pekini ka refuzuar të dënojë sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, por dëshiron të shmangë prekjen nga sanksionet, të cilat i ka dënuar vazhdimisht si një mënyrë joefektive për zgjidhjen e krizës.

“Kina nuk do ta sulmojë kurrë Ukrainën. Ne do të ndihmojmë, veçanërisht ekonomikisht”, tha Fan Xianrong në një deklaratë nga qeveria rajonale e Lviv.

E analistët thonë se Kina po përpiqet të arrijë një “ekuilibër delikat” midis mbështetjes retorike për Rusinë, por pa antagonizuar më tej Shtetet e Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Pekini dhe Moska ndajnë një interes strategjik për të kundërshtuar Perëndimin.

Megjithatë, bankat kineze nuk mund të përballojnë të humbasin qasjen në dollarë amerikanë dhe shumë industri kineze nuk mund të përballojnë të privohen nga teknologjia amerikane, shkruan CNN.

Këtu janë disa nga masat që Pekini ka marrë javët e fundit për t’u distancuar nga ekonomia ruse e izoluar dhe në rrënim.

Ata e lanë rublën ruse të bjerë

Monedha kineze, juani, nuk tregtohet plotësisht lirshëm, por lëviz brenda kufijve të vendosur nga zyrtarët e Bankës Kombëtare të Kinës (PBOC). Javën e kaluar, ata dyfishuan gamën e tregtimit të rublave, duke lejuar që monedha ruse të bjerë më shpejt.

Rubla tashmë ka humbur më shumë se 20 për qind të vlerës së saj kundrejt dollarit dhe euros që nga fillimi i agresionit në Ukrainë.

Duke lejuar rënien e monedhës ruse kundrejt juanit, Pekini nuk po i bën një nder Moskës.

Rusët do të duhet të paguajnë më shumë në rubla për importet kineze, si telefonat inteligjentë dhe makinat. Markat kineze të telefonave si Xiaomi dhe Huawei janë jashtëzakonisht të njohura në Rusi.

Prodhuesit kinezë të makinave si Great Wall Motor dhe Geely Auto zënë 7 për qind të tregut rus, duke shitur më shumë se 115 mijë automjete vitin e kaluar. Great Wall Motor ka ndaluar furnizimin me makina të reja në Rusi për shkak të luhatjeve të kursit të këmbimit.

Aktualisht, rreth 25 miliardë dollarë në tregtinë Kinë-Rusi zhvillohet në juan, raportojnë mediat shtetërore kineze.

Ata ulen në rezerva

Ndihma më e rëndësishme që Kina mund t’i ofrojë Rusisë është përmes rezervave prej 90 miliardë dollarë të mbajtura nga Moska në juanë, shkroi Alicia García-Herrero, kryeekonomiste për Azinë dhe Paqësorin në Natixis, në raportin e saj kërkimor.

Sanksionet ngrinë rreth 315 miliardë dollarë rezerva ruse – ose rreth gjysma e totalit – pasi vendet perëndimore ndaluan të bëjnë biznes me bankën qendrore të Rusisë.

Ministri rus i financave, Anton Siluanov, tha këtë javë se vendi dëshiron të përdorë rezervat e tij të juanit pasi Moska bllokoi hyrjen në dollarë dhe euro, raportoi media shtetërore ruse, transmeton Telegrafi.

Nëse Kina do të lejonte Moskën të konvertonte rezervat e saj të juanit në dollarë amerikanë ose euro, “kjo do të ndihmonte padyshim gjendjen aktuale të Rusisë”, tha García-Herrero.

Megjithatë, “rreziku i reputacionit të shkeljeve të mundshme të sanksioneve perëndimore do të ishte një hap i madh për bankën kineze dhe për këtë arsye është shumë e pamundur”, tha ajo.

Ruajtja e pjesëve të aeroplanit

Sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, nënkuptojnë se dy prodhuesit më të mëdhenj të aeroplanëve në botë, Boeing (BA) dhe Airbus (EADSF), nuk janë më në gjendje të furnizojnë pjesë këmbimi ose të ofrojnë mbështetje për mirëmbajtjen për linjat ajrore ruse. E njëjta gjë vlen edhe për prodhuesit e motorëve reaktiv.

Kjo do të thotë që linjat ajrore ruse mund të mbeten pa pjesë brenda pak javësh ose të fluturojnë me aeroplanë pa ndërruar pajisjet aq shpesh sa rekomandohet për funksionim të sigurt.

Në fillim të këtij muaji, një zyrtar i lartë rus tha se Kina kishte refuzuar të dërgonte pjesë aeroplanësh në Rusi sepse Moska po kërkonte furnizime alternative.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass citoi Valery Kudinov, një drejtues në agjencinë ruse të transportit ajror, të ketë thënë se Rusia do të kërkojë të blejë pjesë nga vende si Turqia dhe India pas një përpjekjeje të dështuar për t’i blerë ato nga Kina.

Kina dhe Rusia krijuan një sipërmarrje të përbashkët në aviacionin civil në vitin 2017 për të ndërtuar një aeroplan të ri pasagjerësh me trup të gjerë me distanca të gjata, duke kërkuar të kundërshtojnë dyshen e Boeing dhe Airbus. Prodhimi i CR929 ka filluar, por mosmarrëveshjet për furnizuesit kanë shkaktuar vonesa. Fillimisht, pritej që aeroplani t’u ofrohej klientëve në vitin 2024. Por Rusia e shtyu afatin midis 2028 dhe 2029.

Ngrirja e investimeve në infrastrukturë

Banka Botërore ndaloi të gjitha programet e saj në Rusi dhe Bjellorusi pas fillimit të agresionit në Ukrainë. Ajo nuk ka miratuar asnjë kredi apo investim të ri për Rusinë që nga viti 2014 dhe për Bjellorusinë që nga viti 2020. Ndoshta edhe më befasues është vendimi i Bankës Aziatike të Investimeve në Infrastrukturë (AIIB) me qendër në Pekin, për të bërë të njëjtën gjë.

Një deklaratë në fillim të këtij muaji tha se po pezullonte të gjitha aktivitetet e saj në lidhje me Rusinë dhe Bjellorusinë “për shkak të luftës në Ukrainë”. Lëvizja ishte “në interesin më të mirë” të bankës, shtoi ajo.

E frustruar nga mungesa relative e ndikimit në Bankën Botërore (me qendër në Uashington) dhe Bankën Aziatike të Zhvillimit (ku Japonia është një fuqi e madhe), Kina nisi AIIB në 2016. Përveç pritjes së selisë, Kina siguron presidentin e bankës dhe ka 26.5% të votave. India dhe Rusia kanë përkatësisht 7.6 për qind dhe 6 për qind.

Vendimi i AIIB për të pezulluar operacionet në Rusi do të thotë se një hua prej 1.1 miliard dollarësh ose hua e propozuar që synon përmirësimin e rrjetit rrugor dhe hekurudhor të Rusisë tani është në pritje. /Telegrafi/