[ad_1]

Qyteti i Mariupolit mbetet akoma objektiv i ushtrisë ruse, që për asnjë moment nuk ndali sulmet ajrore si dhe granatimet – duke shkatërruar pothuajse gjithçka.

Në njërën anë Rusia pretendon se ka nën kontroll qytetin port, kurse Ukraina thotë se trupat e saj kontrollojnë qytetin me rëndësi të madhe strategjike, transmeton Telegrafi.

Megjithatë një gjë është e sigurt se ky qytet është shkatërruar pothuajse i tërë, pasi për afro 50 ditë është objektiv i ushtrisë ruse që ka përdorur tërë arsenalin e mundshëm për të shkatërruar shtëpitë, ndërtesat, qendrat tregtare, spitalet e madje edhe teatrin që strehonte civilë.

Më poshtë ju sjellim galerinë që tregojnë pasojat e luftimeve të ashpra në këtë qytet të Ukrainës, që tashmë është shndërruar në qytet gërmadhash. /Telegrafi/