Fitorja e Macron – një shans për Evropën dhe Maqedonine

Rizgjedhja e Emanuel Macron është një tjetër përgjigje ndaj sulmit të demokracisë ndaj Evropës – dhe një mandat për zhvillimin e mëtejshëm të projektit të bashkimit evropian, thotë Frank Hoffman.

Rezultati është çuditërisht i qartë – pothuajse 60% e francezëve vendosën të rizgjedhin Emmanuel Macron , por mbi të gjitha vendosën kundër kundërshtares së tij të krahut të djathtë Marine Le Pen , e cila fitoi pak më shumë se 40% të votave. Por mbetet, dhe bashkë me të edhe kërkesat për daljen e Francës nga NATO dhe shkatërrimin e Bashkimit Evropian.

Përbërja e re e parlamentit francez do të zgjidhet në qershor. Duke qenë se një e treta e votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale dy javë më parë shkoi në të djathtën ekstreme dhe një 20% e mirë për krahun e majtë populist Jean-Luc Melanchon, është e qartë se francezët duan që gjërat të ndryshojnë rrënjësisht. . Parisi, kryeqyteti, dhe bashkë me të edhe klasa politike atje, kanë qenë prej kohësh jopopullore në vend. Por tani ndjenja “ne këtu lart, ju atje poshtë” manifestohet gjithnjë e më shumë në kritikën e demokracisë si të tillë. Dhe ky është më shumë se një sinjal paralajmërues.

BE-ja si mbrojtje

Partia La République en Marche (Republika Përpara), të cilën Macron e themeloi si një lëvizje e qendrës së majtë, ka thelluar deficitin e saj demokratik gjatë pesë viteve të fundit, i cili është përkeqësuar nga shtypja e kampeve politike klasike të krahut të majtë socialist dhe të djathtës. krahu i konservatorëve, një tjetër. Macron dhe njerëzit e tij do të duhet ta ndryshojnë këtë nëse nuk duan që Franca të zhytet në nacionalizëm ekstrem.

Dhe kjo ka të bëjë shumë me Evropën në tërësi dhe mbi të gjitha me partnerin e saj më të rëndësishëm – Gjermaninë. Në Francë, Bashkimi Evropian shpesh perceptohet si një klub për shqetësime të mëdha, në vend të një komuniteti që ofron mbrojtje si brenda dhe jashtë. Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës gjatë dy muajve të fundit ka treguar se shumë kanë të drejtë në vlerësimin e tyre. Sepse lufta ruse është gjithashtu një sulm ndaj një Evrope të lirë dhe demokratike.

Macron u zgjodh pesë vjet më parë me një axhendë të qartë politike evropiane – e përbërë nga i riu Clement Bonn, i cili tani është Sekretar i Shtetit për Çështjet Evropiane në Ministrinë e Jashtme franceze. Politikani 40-vjeçar i shkroi Macron-it, i cili është vetëm katër vjet më i madh, se gjithçka duhet bërë – integrim më i thellë në BE dhe një bashkim më demokratik.

Por deri më sot, nuk ka një vendim të shumicës në Bruksel për çështjet e politikës së jashtme të BE-së . Kështu, është absurde që miku i Putinit dhe kryeministri liberal hungarez, Viktor Orban, mund të vërë veton ndaj vendimeve të rëndësishme, ndërsa Rusia sulmon demokracinë në Evropë me armë, dhe taksapaguesit në Francë dhe Gjermani duhet të vazhdojnë të subvencionojnë armikun e tyre më të madh të brendshëm të BE-së. Është absurde dhe shumë francezë mendojnë se është absurde.

Topi hidhet jashtë loje

Kjo është arsyeja pse rezultati i zgjedhjeve në Francë është kryesisht një shans i dytë për Evropën. Dhe mbi të gjitha për Gjermaninë. Për më shumë se pesë vjet, Macron ka bërë fushatë që BE të stabilizohet si një fuqi botërore balancuese midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, me një element të fortë franko-gjerman.

Fatkeqësisht, ish-kancelarja gjermane Angela Merkel nuk donte ta ndiqte në këto synime. Trashëgimia e Merkelit në politikën evropiane karakterizohet nga një nivel katastrofik integrimi në krahasim me kancelarët si Helmut Kohl apo Helmut Schmidt. Kërkesës së Macron për ndërthurje më të madhe të dy vendeve ajo iu përgjigj me një rinovim të vakët të Traktatit të Elysee, pra Traktatit Franko-Gjerman të Aachenit.

Qeveria aktuale e SPD-së, e të Gjelbërve dhe FDP-së në Berlin tani ka një shans për të korrigjuar këtë gabim. Mbi të gjitha, negociatorët e të Gjelbërve ishin të mençur të përfshinin forcimin e BE-së si një element të rëndësishëm në marrëveshjen e koalicionit. Jo siç bëri SPD – me një kapitull teatror pro-evropian, por me propozime konkrete në shumë fusha të ndryshme politikash, Evropa duhet të bëjë një hap të madh drejt shndërrimit në një Evropë të Bashkuar. Kjo është ajo tani. Nga mbrëmja e së dielës, topi transferohet në Berlin.