Filmi i ri estonez “Firebird” është akuzuar për ‘turpërimin e Moskës’, për shkak të përmbajtjes së tij homoseksuale.

Por krijuesit e kësaj drame, regjisori dhe aktorët refuzojnë të heshtin në lidhje me këtë çështje, shkruan The Guardian.

Aktori ukrainas Oleg Zagorodnii, i cili luan një prej roleve kryesore në film, u shpreh: “Tani jam vetëm unë në kafenenë time në Ukrainë. Njerëzit vijnë. I bëj kafe, u jap ëmbëlsirë. Ata janë të lumtur që ndjejnë një lloj jete normale. Ata ulen në kafene, ne lëshojmë muzikë, flasim. Natyrisht, gjithçka për të cilën flasim tani është lufta”.

Zagorodnii ka tentuar dy herë të regjistrohet në ushtri në situatën e vështirë që po mbizotëron në vendin e tij. Por më e mira që ai mund të bëjë është të bëjë thirrje në rrjetet sociale për sjelljen e jelekëve të rinj antiplumb dhe të përdorë kafenenë si një vend për të shpërndarë ushqime, furnizime dhe uniforma ushtarake. “Unë përpiqem të bëj atë që mundem në këtë kohë të tmerrshme”, thotë ai.

Vetëm një vit më parë 34-vjeçari fitoi një rol të rëndësishëm në filmin që përshkruan dashurinë e luftës së ftohtë, të quajtur “Firebird”. Në këtë prodhim nxitës britaniko-estonez, Zagorodnii, i cili ka pamjen e një idhulli të vitit 1940, luan rolin e Romanit, një pilot luftarak që do të martohet së shpejti, i cili bie në dashuri me një rekrutuar të ri, Sergeyn, (rol i luajtur nga britaniku Tom Prior), pasi ata takohen në një bazë ushtarake në Estoninë e viteve 1970 të pushtuar nga sovjetikët. Bazuar në autobiografinë e të ndjerit Sergej Fetisov, “Firebird” mund t’i ngjajë çdo historie të dëshirës së ndaluar – përveç se Sergey dhe Roman përballen me më shumë se thjesht një skandal nëse lidhja e tyre zbulohet. Ambienti i epokës sovjetike i jep filmit një element të veçantë thriller.

Kur Zagorodnii mori skenarin, ishte me kushtin që ai të mund të zotëronte anglisht në tre muajt para fillimit të xhirimeve. “Unë dija vetëm: Përshëndetje, unë jam Oleg nga Ukraina, anglishtja ime është shumë e keqe”, kujton aktori. Ai gjithashtu duhej të bënte shumë prova para xhirimeve. “Pra, tani, nëse dikush më jep një armë, unë e di se çfarë të bëj me të”, tha ai.

“Lufta nuk është kurrë larg bisedës sonë. Agjenti im më gjeti punë në ‘Firebird’”, vazhdon ai. “Por tani dua ta turpëroj sepse ai e mbështet këtë agresion rus. Ai më shkroi: ‘Oleg, rri i qetë, ne do të të çlirojmë nga Zelensky dhe pastaj do të jetojmë në një vend normal miqësor’. Ai mendon se Amerika po i bën të gjitha këto! Pikërisht atëherë ne ndalojmë diskutimin tonë”, thotë aktori.

Foto: Publicity image

Pavarësisht pengesës fillestare gjuhësore midis dy drejtuesve, regjisori estonez Peeter Rebane e dinte se Zagorodnii do të ishte perfekt për rolin e Romanit. “Nuk ishte vetëm pamja e Olegit, por mënyra sesi ai e mbajti veten”, thotë ai. “Tomi është i ndjeshëm, artistik. Oleg e ka këtë cilësi të vërtetë pilot-luftëtar. Në pamje të pasme, ndihmoi që ata u detyruan të komunikonin përmes shikimeve dhe gjesteve në fillim, sepse kështu do të kishte qenë mes Sergeyt dhe Romanit”.

Regjisori Rebane u ndesh për herë të parë me librin e Fetisov një dekadë më parë. “U habita”, thotë regjisori 48-vjeçar. “Të jesh homoseksual ishte një vepër penale. Pasi u dekriminalizua me rënien e Bashkimit Sovjetik, u konsiderua ende si anormale”. Rebane e dinte se ishte homoseksual në moshën nëntë vjeçare. “Por edhe në kohën kur dola te mamaja ime në fillim të të 20-ave, reagimi i saj i parë ishte ende: ‘Është në rregull, ne mund të kërkojmë ndihmë te një psikolog’”.

Foto: Publicity image

Njohuria se Sergey dhe Roman po dashuroheshin pikërisht në vendin ku ai u rrit, i ka dhënë, thotë ai, një perspektivë të re për njerëzit LGBT në vendin e tij. “Nuk mund ta imagjinoja kurrë që kjo lloj histori dashurie po ndodhte atje në atë kohë. Si fëmijë të vegjël në Estoninë e pushtuar, shoku im më i mirë dhe unë do të lëviznim me biçikletë pranë të njëjtës bazë”, tha regjisori i “Firebird”.

Çuditërisht për një film me përmbajtje kaq të hapur homoseksuale, disa skena të jashtme u filmuan në Moskë. “Një kompani e mahnitshme e prodhimit vendas pagoi njerëzit e duhur dhe në një farë mënyre e bëri këtë të ndodhë”, thotë aktori Prior. “Ne ende nuk e kuptojmë plotësisht”. Akoma më befasuese ishte pranimi i posterit të filmit vitin e kaluar nga Festivali i Filmit në Moskë, megjithëse vetëm e para nga shfaqjet e planifikuara u zhvillua. “Pas kësaj”, shton Prior, “ishte një ankesë se ishte “propagandë homoseksuale”. Ne kishim 93 artikuj shtypi të shkruara për filmit, të gjithë, përveç njërit, ishin negativ. Një titull i përkthyer si “Një estonez, një britanik dhe një ukrainas turpëron Moskën”. Një tjetër e quajti filmin “një grusht në fytyrën e ushtarit rus”. Nuk ishte e ndaluar teknikisht, por të gjitha biletat u anuluan. Filmi u shfaq para një audience bosh”.

Foto: Publicity image

Një pasojë e papritur e pushtimit të Ukrainës është se disa vende kanë shprehur një hezitim për të transmetuar filmin “Firebird” tani që oreksi për histori ruse është i papërfillshëm. Prior është me të drejtë i hutuar nga kjo. “Rusia ia mbylli gojën këtij filmi”, thotë ai. “Ata nuk duan që ai të shfaqet. Pra, të mos ekzaminosh është të bësh atë që dëshiron Putini”. Dalja e mesazhit është aktualisht prioriteti i tij, megjithëse ai pranon se nuk do të jetë e lehtë. “Dikush në internet tha: ‘Pse do të shkonit të shikonit një film rus tani?’”.

Për Zagorodniin, pushtimi i Ukrainës e ka bërë të hidhur të flasësh për filmin “Firebird”.

“Është sikur të jetë nga një botë tjetër, e dini? Sergey dhe Roman janë gati të vdesin për dashurinë e tyre. Dhe në Ukrainë, ne jemi gati të vdesim për lirinë tonë, tokën tonë, popullin tonë. Para luftës, unë ndërtova plane për të ardhmen time. Tani e kuptoj që ëndrrat e mia kanë vdekur sepse duhet të qëndroj këtu dhe të jem me njerëzit e mi. Nuk di asgjë tani për të ardhmen. Unë e kuptoj vetëm se çdo ditë ka më shumë vdekje, më shumë shkatërrim. Para kësaj, ne ishim të pavarur. Nuk kishim nevojë për ndihmë. Na duhet vetëm një gjë: mos na prekni. Nuk mund ta kuptoj pse Rusia e bëri këtë”, tha aktori ukrainas. /Telegrafi/