Chris Rock u tall në skenë të premten mbrëma se ai ‘më ktheu dëgjimin’ pasi Will Smith e goditi atë në skenë në Oscar për një shaka.

“Jeta është e bukur”, i tha ai audiencës në “Fantasy Springs Resort Casino” në Coachella Valley të Kalifornisë, sipas gazetës lokale Desert Sun.

Megjithatë ai nuk pranoi të trajtojë më tej incidentin, duke thënë: “Jam mirë, kam një shfaqje të tërë dhe nuk po flas për këtë derisa të paguhem”.

Komentet e Chris erdhën disa orë pasi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit e ndaloi Will-in të merrte pjesë në “Oscar” për 10 vjet për shkak të shuplakës.

Megjithatë, Willit iu lejua të mbante çmimin e tij për aktorin më të mirë për King Richard, të cilin e fitoi më pak se një orë pasi goditi Chrisin, shkruan DailyMail.

Gjatë ndarjes së çmimeve “Oscar” më 27 mars, Will doli në skenë dhe e goditi Chris pas një shakaje që ai bëri me Jadën, e cila rruajti kokën pas sëmundjes së alopecisë.

“Jada, të dua. GI Jane 2, mezi pres ta shohë”, – tha Chris, duke iu referuar filmit të vitit 1997 me Demi Moore ku ajo u shfaq me kokë të rruar.

Will u pa fillimisht duke qeshur me shakanë, por Jada rrotulloi sytë dhe më pas ai u ngjit në skenë për t’i dhënë Chris një shuplakë në fytyrë.

Pastaj Will u kthye në ulësen e tij dhe i bërtiti në mënyrë të përsëritur Chrisit: ‘Mbaje emrin e gruas sime nga goja jote!’

Më pak se një orë pas shpërthimit të tij, Will u nderua me çmimin “Oscar” për aktorin më të mirë dhe mori një ovacion të fortë për fjalimin e tij të përlotur, në të cilin ai e quajti veten mbrojtës të familjes së tij.

Edhe pse ai i kërkoi falje Akademisë dhe kolegëve të tij të nominuar gjatë fjalimit të tij, ai nuk i kërkoi falje publike Chris deri një ditë më pas.

Javën e kaluar, përpara se Akademia të vendoste se çfarë dënimi duhet të vendoste për incidentin, Will dha dorëheqjen nga organizata.

Megjithëse largimi i tij nënkuptonte se ai nuk mund të votonte më për Oscars, ai në atë moment ishte ende në gjendje të ndiqte shfaqjen.

Pasi arritën në vendimin e tyre për të ndaluar Will-in për 10 vjet, Akademia lëshoi ​​një deklaratë duke denoncuar sjelljen e tij ‘të papranueshme’ dhe ‘të dëmshme’, për të cilën ata thanë se ‘ra në hije’ pjesa tjetër e shfaqjes së çmimeve.

“Gjatë transmetimit tonë televiziv, ne nuk e trajtuam në mënyrë adekuate situatën në dhomë. Për këtë na vjen keq. Ky ishte një mundësi për ne që të jepnim një shembull për mysafirët tanë, shikuesit dhe familjen tonë të Akademisë në mbarë botën, dhe ne dështuam ‘të papërgatitur për të paprecedentën’, thuhet në deklaratë.

Në përgjigje të ndalimit 10-vjeçar, Will lëshoi ​​një deklaratë për Deadline duke thënë se e pranon dhe respekton vendimin e Akademisë. /Telegrafi/