Bjellorusia është duke dërguar më shumë ushtarë në kufi me Ukrainën, ka thënë presidenti Alexander Lukashenko për agjencinë e lajmeve Belta, të martën.

“Ata janë të trajnuar dhe mund të ndalin secilin provokim dhe çfarëdo aksioni kundër Bjellorusisë”, ka thënë ai.

Ai më herët ka thënë se forcat e tij nuk do të bashkohen me trupat ruse në pushtimin e Ukrainës.

Lukashenko, i cili është një aleat i ngushtë i Vladimir Putin, ka thënë se “ushtria bjelloruse nuk po merr pjesë në aksione ushtarake dhe kurrë nuk ka marrë pjesë”.