Apple prezanton procesorin e ri M1 Ultra për kompjuterët më të fuqishëm

Gjenerata e ardhshme e çipave Apple Silicon ka mbërritur me shpalljen e sistemit të ri M1 Ultra SoC të kompanisë (sistemi në një çip), hyrja më e fundit në linjën e çipave M1 të Apple që është edhe më i fuqishëm se çipat M1, M1 Pro dhe M1 Max.

Çelësi i M1 Ultra është arkitektura UltraFusion e Apple – në mënyrë efektive, Apple po bashkon së bashku dy çipa të veçantë M1 Max në një SoC të vetëm, masiv, falë lidhjes ndër-procesorike 2,5 TB/s që ofron M1 Max.

Ky dizajn i lejon Apple të dyfishojë pothuajse të gjitha specifikimet nga çipi i tij M1 Max në M1 Ultra: 20 bërthama CPU (16 performancë dhe katër efikasitet), 64 bërthama GPU, një motor nervor 32 bërthamash për përpunimin e AI dhe deri në 128 GB RAM. Gjithçka, Apple thotë se M1 Ultra ofron tetë herë performancën e M1 të rregullt, raporton theverge.

Apple po bën disa pretendime të mëdha për performancën edhe për çipin e ri masiv: Apple thotë se ofron performancë më të mirë të CPU-së sesa një “desktop PC 16-bërthamë” ndërsa përdor 100 W më pak energji, së bashku me performancën e krahasueshme të GPU-së se “i nivelit më të lartë”.

M1 Ultra do të bëjë debutimin e parë në një desktop të ri Mac Studio që Apple njoftoi së bashku me çipin e ri në ngjarjen e tij (duket shumë si një grumbull gjigant desktopësh Mac Mini).

Për referencë, çipi origjinal M1 i lançuar në një MacBook Air, MacBook Pro të nivelit fillestar dhe Mac Mini, por gjithashtu përfundimisht ia dolën drejt rihapjes së iMac-ve shumëngjyrësh të Apple dhe tabletit iPad Pro 2020, gjithashtu, kështu që është e mundur që ne të shohim M1 Ultra të shfaqet në kompjuterë të tjerë desktop të Apple (si një Mac Pro i ri edhe më i fuqishëm i Apple Silicon) në muajt e ardhshëm. /Telegrafi/