Agjencia e lajmeve Reuters, raporton se presidenti Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar dokumentin me të cilin aplikon për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Madje është publikuar fotografia e momentit të nënshkrimit të dokumentit, si dhe dokumenti i cili ka nënshkrimin e kryeministrit Zelensky.

Madje lajmin për dokumentin e nënshkruar me të cilin bën kërkesë për anëtarësim në BE, e ka konfirmuar edhe korrespondenti i Sky News, Adam Parsons.

Ndryshe pak qaste më parë është raportuar se kanë përfunduar bisedimet mes delegacionit ukrainas dhe atij rus, që u organizua përgjatë kufirit me Bjellorusinë. /Telegrafi/