Në një varg telefonatash nga një Kyiv i rrethuar, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka bindur perëndimin të binte dakord për një sërë sanksionesh kundër Rusisë që ishin të paimagjinueshme një javë më parë.

Duke ndjerë sesi opinioni publik evropian po i përgjigjet trimërisë së popullit të tij, Zelenskiy ka qenë vazhdimisht në telefon me liderët perëndimorë, duke përdorur burimin e tij në Twitter për të bindur, inkurajuar, qortuar dhe lavdëruar aleatët e tij.

Në këtë proces, sanksionet e konsideruara si të pamendueshme një javë më parë janë bërë realitet, shkruan The Guardian, përcjell Telegrafi.

Nga komedian në një udhëheqës në kohë lufte – rrugëtimi i pazakontë i Volodimir Zelenskyt

Ritmi me të cilin perëndimi ka rënë dakord për sanksionet e reja ka lënë gjithashtu avokatët, zyrtarët dhe bankierët të “luftojnë me kohën”, pranojnë zyrtarët, pasi ata punojnë nën presion të madh për t’i kthyer ato në realitet.

Zyra e një udhëheqësi tha: “Ai përfundimisht mund të mos jetë në gjendje të shpëtojë Ukrainën ose të ndryshojë Rusinë, por ai po ndryshon Evropën”.

Kujtojmë diplomacinë e së shtunës. Zelensky tha se ai nisi një ditë tjetër në vijën e frontit diplomatik me një telefonatë me Emmanuel Macron, pasuar ndërsa dita përparonte me thirrjet me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kryeministrin italian, Mario Draghi, presidentin e Zvicrës, Ignazio Cassis, kryeministri i Indisë, Narendra Modi, presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, kryeministri holandez, Mark Rutte, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, kancelari gjerman, Olaf Scholz, Papa, kryeministri çek, Petr Fiala, presidenti polak, Andrzej Duda dhe më në fund një përmbyllje të natës, një takim virtual me kryeministrin britanik.

Gjithashtu, një ditë më parë, numri i thirrjeve ishte i ngjashëm, të gjitha të fokusuara në kërkesat për armë dhe sanksione më të ashpra.

Siç vlerëson The Guardian, përcjell Telegrafi, është e vështirë të kuptosh se si Zelenskiy arriti të bëjë këto telefonata, të organizojë frontin e brendshëm, të drejtojë ushtrinë e tij dhe të flejë.

Ai që e ka dëgjuar në veprim thotë: “Ai është shumë i drejtpërdrejtë, shumë pasionant dhe shumë praktik”.

Por thirrjet kanë prodhuar shpërblime të arta për Zelenskiy dhe kanë ndihmuar në ndryshimin e drejtimit.

Ritmi i ndryshimeve shoqërore ndodh në shumicën e luftërave, por jo edhe si ndryshimi i Gjermanisë brenda javës duke bërë një kthesë 180 shkallësh – duke mbështetur shitjen e armëve në Ukrainë, duke u zotuar të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në 2% të PBB-së, si dhe duke rënë dakord për të shkëputur Rusinë nga Swift.

Përkthyesja e të përditshmes gjermane shpërthen në lot gjatë fjalimit të Zelensky

Në të njëjtën mënyrë, kryeministri italian Mario Draghi, duke theksuar në fillim të javës nevojën për zgjidhjet afatgjata të nevojshme për të larguan Italinë nga gazi rus, kuptoi se kundërshtimi i mëparshëm politik ndaj masave më të ashpra të menjëhershme ishte “zhdukur”.

Zyra e tij hedh poshtë raportet se ai ngriti kundërshtime të forta ndaj shkëputjes së Rusisë nga Swift, duke thënë se çështja nuk ishte shtruar seriozisht në takimet në liderët e G7 javën e kaluar, por ata pranojnë se Zelenskiy, përmes shkathtësisë së tij, dhe Rusia, me arrogancën e saj , “ua kishte dorëzuar” iniciativën vendeve si Britania e Madhe, Kanadaja dhe Franca për të nxitur të tjerët të pranonin se Rusia mund të shkëputej nga sistemet e pagesave Swift.

Ndërkohë një zyrtar tjetër pranoi se shanset afatgjata që ushtria ukrainase të jetë në gjendje të përballojë forcat jashtëzakonisht superiore ruse janë të kufizuara.

Por qëllimi i vërtetë është që çmimi për Putinin ekonomikisht dhe politikisht të jetë aq i lartë sa që ai të detyrohet të kuptojë se nuk mund të fitojë sipas kushteve të tij. /Telegrafi/