Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko bëri ​​sonte një kërcënim, duke thënë se sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë po e shtyjnë Kremlinin në një Luftë të Tretë Botërore, pasi Vladimir Putin vendosi forcat bërthamore në “gatishmëri”.

“Tani po flitet shumë kundër sektorit bankar, gazit, naftës, SWIFT,” tha Lukashenko. ‘Është më keq se lufta. Kjo po e shtyn Rusinë në një Luftë të Tretë Botërore. Këtu duhet të jemi të përmbajtur që të mos futemi në telashe. Sepse lufta bërthamore është fundi i gjithçkaje.’

Komentet e Lukashenkos erdhën pasi Kievi dhe Moska ranë dakord të zhvillonin bisedime paqeje në kufirin me Bjellorusinë – megjithëse Volodymyr Zelensky pranoi se nuk ishte i sigurt për një zgjidhje pozitive, duke shtuar se ai i detyrohej popullit të tij që të paktën të përpiqej dhe të angazhohej.

Këtë mbrëmje, BE-ja zbuloi gjithashtu një paketë të re sanksionesh kundër regjimit të Putinit, duke mbyllur hapësirën e saj ajrore për të gjithë avionët rusë dhe duke ndaluar mediat propagandistike të Kremlinit, Russia Today dhe Sputnik. Në përgjigje të masave, transportuesi rus Aeroflot tha se po pezullonte të gjitha fluturimet drejt Evropës.

Zelensky e përshkroi diskutimin e tij me Lukashenkon si “shumë thelbësor”, duke shtuar se ai e kishte bërë të qartë se nuk donte që trupat të lëviznin nga Bjellorusia në Ukrainë dhe Lukashenko “e siguroi atë për këtë”.

Ai shtoi: “Unë nuk besoj vërtet në rezultatin e këtij takimi, por le të përpiqen, në mënyrë që më vonë asnjë qytetar i Ukrainës të mos ketë dyshime se unë, si president, u përpoqa ta ndaloja luftën”.