Ministria ruse e mbrojtjes thotë se trupat kanë hyrë në qytetin ukrainas të Melitopol pa rezistencë, raporton agjencia ruse e lajmeve Tass.

BBC nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimin, por presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha më herët se kishte luftime të ashpra në qytet.

Melitopol, një qytet me rreth 150,000 banorë, ndodhet në juglindje të Ukrainës, afër Krimesë dhe Detit Azov.