Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky sapo ka postuar në Twitter duke thënë se ai ka zhvilluar bisedime në mëngjes me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson.

Ai bëri thirrje për sanksione më të forta dhe më shumë mbështetje, transmeton rtv21.tv.

“Ukraina ka nevojë për mbështetjen e partnerëve më shumë se kurrë”, tha ai

Në anën tjetër, Boris Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar ishte e gatshme për Ukraina dhe ishte “plot admirim” për guximin e forcave të saj.

Dyshja diskutuan sanksionet ndaj Rusisë dhe mbështetjen praktike për qeverinë ukrainase.

Presidenti Zelensky i tha kryeministrit se kishte pasur humbje të mëdha nga pala ukrainase – por humbje të mëdha i ishin shkaktuar edhe Rusisë.

Johnson premtoi të bëjë “gjithçka që mundet”. Kryeministri i tha udhëheqësit ukrainas “Njihni këtë Volodimir, ne besojmë se Putini do të dështojë dhe ky është tani një objektiv kryesor i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar”./21Media