Mediat ukrainase kanë publikuar bilancin e viktimave si dhe të plagosurve pas nisjes së pushtimit rus sot.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës, 57 ukrainas janë vrarë dhe 169 tjerë janë plagosur nga sulmet ruse sot, shkruan “Ukrinform”.

Këto të thëna janë të publikuara në bazë të përditësimit të fundit.

Më herët gjatë ditës përveç sulmeve e bombardimeve, zhvillim me rëndësi ishte pushtimi i Çernobilit nga forcat ruse.

Presidenti amerikan, Joe Biden njoftoi për një paketë të sanksioneve ndaj Rusisë.