[ad_1]

Më pak se katër vjet më parë Volodymyr Zelensky ishte një nga komedianët më të njohur televizivë të Ukrainës, duke luajtur në një shfaqje televizive satirike.

Zelensky, tani 44 vjeç, fitoi zgjedhjet presidenciale në vitin 2019 pasi pjesa më e madhe e fushatës së tij dyshohet se u financua nga një prej oligarkëve më të pasur dhe më të korruptuar të Ukrainës, Igor Kolomoisky.

Në një skenar që as shkrimtarët e shfaqjes së tij të vjetër, “Shërbëtori i Popullit”, nuk mund ta kishin ëndërruar, Zelensky tani është lideri në qendër të një lufte të re në Evropë dhe në rrezik të vrasjes ndërsa Rusia nisi një – Pushtimi në shkallë të vendit të enjten mbrëma, raporton nypost.

Në një video fjalim të shkurtër të publikuar menjëherë pas mesnatës së të premtes në Ukrainë, Zelensky tha se rusët “duan të shkatërrojnë Ukrainën politikisht duke rrëzuar kreun e shtetit”.

“Unë jam duke qëndruar në lagjet e qeverisë së bashku me të tjerët”, tha Zelensky. “Armiku më ka caktuar mua si objektivin numër një dhe familjen time si objektivin numër dy”.

Çuditërisht, duke pasur parasysh të kaluarën e tij joserioze, ekspertët thonë se Zelensky ka arritur më shumë se rasti – edhe pse fjalimet e pasionuara televizive drejtuar si rusëve ashtu edhe bashkatdhetarëve të tij para dhe pas sulmit bënë pak për të ndaluar fuqinë ushtarake të presidentit rus Vladimir Putin.

Tre orë para se trupat ruse të godasin Ukrainën, Zelensky ia çoi mesazhin e tij popullit rus në një lutje të fuqishme për të ndaluar dhe vënë në dyshim se çfarë po bënte vendi i tyre.

“Për çfarë po luftoni?”, pyeti ai gjatë adresimit e publikuar në internet në orën 02:00, jo shumë kohë pasi presidenti rus, Vladimir Putin përshkroi “arsyet” e sulmin ndaj Ukrainës. “Dhe me kë?”

Kur iu drejtua ukrainasve, si në TV ashtu edhe në internet, Zelensky nxiti qytetarët që të mbajnë linjat kundër rusëve dhe të luftojnë për vendin e tyre.

“Ne kemi ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë”, shkroi Zelensky në Twitter herët të enjten nga Kievi. “Për të gjithë ata që nuk e kanë humbur ende ndërgjegjen në Rusi, është koha të dalin dhe të protestojnë kundër luftës me Ukrainën.”

Zelensky bëri thirrje për ligjin ushtarak dhe mbeti sfidues ndërsa forcat ruse dhe bjelloruse goditën Ukrainën në llojin e pushtimit tokësor, ajror dhe detar që nuk është parë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke bllokuar kryeqytetin e Kievit ndërsa banorët përpiqeshin të iknin.

“Rusia sulmoi pabesisht shtetin tonë në mëngjes, siç bëri Gjermania naziste në vitet #2WW”, shkroi Zelensky në Twitter. “Që nga sot, vendet tona janë në anë të ndryshme të historisë botërore. Rusia ka nisur një rrugë të së keqes, por Ukraina po mbron veten dhe nuk do të heqë dorë nga liria e saj, pavarësisht se çfarë mendon Moska”.

Për tronditjen e shumë njerëzve, Zelensky, i cili u rrit në Ukrainën juglindore rusisht-folëse, nuk ka qenë një udhëheqës i keq – edhe para pushtimit të së enjtes.

Yanukovych, 71 vjeç, ishte presidenti i katërt i Ukrainës, i cili u rrëzua nga pushteti gjatë revolucionit Maidan të vitit 2014.

Zelensky luajti një personazh imagjinar në “Shërbëtorin e Popullit” të quajtur Vasily Goloborodko, një mësues i shkollës së mesme 30 vjeç, i cili zgjohet një mëngjes për të mësuar se është zgjedhur president i vendit me mbi 60 për qind të votave popullore.

Në emision, një nga studentët e tij vendosi në internet një video të tij duke luftuar korrupsionin në vend dhe u bë virale.

Si Zelensky, në shfaqjet e tij të trupës së komedisë dhe në skenat e “Shërbëtorit të Popullit” satirizuan korrupsionin në Ukrainë dhe gjithashtu treguan se si mund të dukej vendi nëse i jepej një goditje demokracisë.

Megjithatë, gjatë fushatës së tij presidenciale, ai përdori një Mercedes antiplumb të regjistruar tek një bashkëpunëtor biznesi dhe bamirësit të tij Kolomoisky.

Ka një arsye pse Zelensky e shikonte kurrizin e tij kur ishte i lidhur ngushtë me Kolomoisky, i cili bashkëthemeloi PrivatBank, bankën më të madhe tregtare në Ukrainë përpara se ajo të shtetëzohej në 2016.

Kolomoisky ishte aq i ashpër sa i shtypi separatistët rusë me njësitë e tij paraushtarake, e quajti Putinin 7 këmbë një “xhuxh skizofrenik”, dyshohet se urdhëroi vrasje me porosi dhe shpesh ushqeu një peshkaqen të gjallë në një akuarium masiv në zyrën e tij për të frikësuar mysafirët.

FBI filloi hetimin e Kolomoisky në vitin 2019 për krime financiare që përfshijnë disa nga interesat e tij në SHBA. Prokurorët amerikanë thanë se ai dhe një partner i tij përvetësuan dhe mashtruan miliarda nga PrivatBank dhe lanë një pjesë të parave nëpërmjet zotërimeve të tyre në SHBA. Ai gjithashtu u sanksionua zyrtarisht nga SHBA vitin e kaluar për, ndër të tjera, minimin e demokracisë në Ukrainë.

Por pavarësisht lidhjeve të Zelensky me Kolomoisky, ai nuk i përmbushi pritshmëritë se do të ishte një “klon” – ose një frontmen i shtrembër për miliarderët ukrainas.

“Megjithëse shumë komentatorë e etiketojnë Zelenskyn si Donald Trump ukrainas për shkak të mungesës së përvojës së tij politike dhe prejardhjes në argëtim, Zelensky është në fakt një aktor i aftë politik,” shkroi Nina Jankowicz, një eksperte e Ukrainës në qendrën kërkimore Wilson në Uashington, DC. në vitin 2019 pas një vizite në vend.

Zelensky, i cili është i martuar me Olena Zelenska që nga viti 2003, ka një djalë, Kiril, dhe një vajzë, Aleksandrën.

Ai ka treguar se ka një aftësi për të qenë para dhe në qendër të një skandali ndërkombëtar. Shkarkimi i parë i Trumpit erdhi nga një telefonatë tashmë famëkeqe me Zelensky në korrik të vitit 2019, në të cilën Trump u mbështet tek ai për të hetuar korrupsionin e familjes Biden në Ukrainë.

Thirrja gjithashtu vuri në qendër të vëmendjes marrëdhëniet e dyshuara dhe fitimprurëse të biznesit të Joe dhe Hunter Biden në Ukrainë.

Ukrainasit dhe miqtë dhe të afërmit e tyre shpresonin për më të mirën nga Zelensky, edhe pse forcat ruse po shtyheshin drejt Kievit të enjten.

“Zelensky nuk ka shumë përvojë politike”, tha një grua ukrainase që jeton në Itali për The Post të enjten teksa u përpoq të kontaktonte babanë, gjyshen dhe motrat e saj që kishin ngecur në Kiev.

“Por ne shpresojmë që ai të ketë mbështetje nga qeveria e tij dhe të tjerët. Situata është shumë e keqe. Askush nuk mund të shpëtojë nga vendi. Miqtë e mi fshihen në strehimoret e bombave. (Putini) do të vrasë të gjithë ukrainasit”, pohoi gruaja.

Ajo shtoi se “Nëse keni ndonjë kontakt në qeveri, ju lutem të flisni me ta. Ne po përballemi me një fatkeqësi botërore”. /Telegrafi/