[ad_1]

Trajneri Thomas Tuchel ka deklaruar se ai po përgatitet për një valë ndjenjash anti-Chelsea për shkak të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë.

Blutë përballen me Liverpoolin në finalen e Carabao Cup në Wembley të dielën, me pronarin e Chelseat, Roman Abramovich në qendër të polemikave për shkak të marrëdhënies së tij të dyshuar me Vladimir Putin.

“Në një farë mase mund të kuptoj opinionet kritike ndaj klubit, ndaj nesh që përfaqësojmë atë klub. Unë mund ta kuptoj këtë dhe ne nuk mund të çlirohemi plotësisht prej tij”, ka thënë fillimisht Tuchel.

Ai shtoi se situata në Ukrainë po ka një ndikim të thellë psikologjik te të gjithë në Chelsea.

“Ne nuk duhet të pretendojmë se kjo nuk është një çështje. Situata në përgjithësi, për mua dhe për stafin tim dhe për të gjithë këtu, për lojtarët, është e tmerrshme”.

Ai theksoi se kjo situatë është e pamundur të anashkalohet për shkak të rëndësisë së saj.

“Situata është shumë e madhe dhe nuk është një situatë e izoluar diku. Kjo ka të bëjë me Evropën, është në Evropë dhe ne jemi pjesë e Evropës”.

“Lufta në Evropë ishte e paimagjinueshme për mua për një periudhë të gjatë. Ndikimi është i qartë dhe diskutimet kanë ndikim”.

Ai vazhdoi të dërgojë urimet e tij më të mira për ata që po preken drejtpërdrejt nga lufta.

“Ka shumë më tepër pasiguri për të gjithë njerëzit dhe familjet që janë aktualisht më të përfshirë se ne. Dhe urimet tona më të mira, përshëndetjet dhe mendimet tona janë padyshim me ta, gjë që është absolutisht më e rëndësishme”, përfundoi gjermani. /Telegrafi/