Zyrtarët ukrainas kanë publikuar dhjetëra video të atyre që thonë se janë ushtarë rusë të kapur, ndërsa luftimet brutale në Ukrainë hyjnë në ditën e katërt.

Në një nga videot, të publikuara herët në mëngjes të dielën në kanalin Telegram Find Your Own, krijuar nga ministria e brendshme e Ukrainës, një ushtar i plagosur dukshëm identifikohet si Leonid Paktishev, komandanti i një njësie snajperësh me bazë në rajonin e Rostovit.

Kanali Telegram, i cili u shfaq për herë të parë të shtunën, ka postuar video dhe foto të shumta që tregojnë trupat ruse të kapur, të cilat kanë shkaktuar një protestë nga familjet e tyre të cilët thonë se ishin të shokuar kur mësuan për përfshirjen e të dashurve të tyre në pushtimin e Ukrainë.

The Guardian foli me tre anëtarë të familjes të cilët konfirmuan identitetin e Paktishev dhe thanë se ishin të shokuar dhe të zemëruar kur morën vesh pasi panë videon se i dashuri i tyre ishte kapur.

“Më dërguan videon e vëllait tim të kapur në orën 2 të mëngjesit të natës së kaluar. Unë u trondita plotësisht. Nuk e kisha idenë se ai po luftonte atje”, tha Yelena Polivtseva, motra e Paktishev.

Në video, Paktishev, nga qyteti i vogël i Mezdhurechenskiy në Siberinë perëndimore, tha se ai drejtonte një ekip prej tre snajperistësh të tjerë.

“E dija që Leonidi ishte në ushtri, por nuk e kisha idenë se ai ishte dërguar në Ukrainë. Unë nuk mendoj se ai do të kishte qenë në dijeni as për këtë, “tha Polivtseva, e cila u mbajt me emrin e saj të vajzërisë.

Rusia deri më tani nuk ka komentuar videot e publikuara dhe ka zbuluar shumë pak informacion për gjendjen e ushtarëve të saj që luftojnë në Ukrainë. Ministria ruse e mbrojtjes të dielën në mbrëmje për herë të parë pranoi se kishte “ushtarë të vdekur dhe të plagosur në mesin e bashkëluftëtarëve tanë”, por shtoi se “numri i nacionalistëve [ukrainas] të shkatërruar është shumë më i madh se numri i viktimave ruse. .

E pyetur për përfshirjen e vëllait të saj në pushtimin e paprovokuar të Rusisë në Ukrainë, Polivtseva tha se ajo nuk ishte “kompetente” për të gjykuar vendimin e “komandantit tonë të përgjithshëm”. Por ajo tha se shpresonte se luftimet do të përfundonin. “Askush nuk ka nevojë për këtë, as Ukraina dhe as Rusia. Unë besoj se mund të arrijmë një marrëveshje me mjete paqësore, në mënyrë që djemtë, vëllezërit dhe burrat tanë të mos vdesin.”

Polivtseva tha se ajo foli për herë të fundit me vëllain e saj gjatë festës së Vitit të Ri. Ajo i kishte dërguar edhe një mesazh ditëlindjeje në rrjetet sociale të enjten, ditën kur filloi pushtimi dhe ai mbushi 28 vjeç.

“Pashë që ai nuk ishte online dhe u shqetësova pak më pas. Tani jam shumë i shqetësuar, nuk kam fjetur gjithë natën, fëmijët e mi po qajnë, nëna jonë është në gjendje kritike.”

Ukraina u ka kërkuar anëtarëve të familjeve të trupave ruse të kapur të kontaktojnë me ta dhe të shprehin kundërshtimin e tyre ndaj përfshirjes së vendit në luftë.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes krijoi një linjë telefonike për anëtarët e familjeve të ushtarëve rusë të quajtur “Kthehu gjallë nga Ukraina”. Sipas Kyiv Independent, linja telefonike kishte marrë “qindra telefonata” që nga fillimi i pushtimit.

Një tjetër anëtar i ngushtë i familjes së Paktishev, i cili kërkoi që emri i tij të mos përdoret, shprehu zemërimin për përfshirjen e të afërmit në luftën në Ukrainë.

“Si mund të ndihesh ndryshe?! Djemtë e rinj hidhen si mish topash dhe më e rëndësishmja për çfarë?! Për pallatet në Gelendzhik?” tha anëtari i familjes, duke iu referuar rezidencës pallati në Detin e Zi që gazetarët e pavarur rusë kanë thënë se është e lidhur me Vladimir Putin.

Anëtari i familjes tha se ai mori një mesazh gjatë natës në faqen e tyre të mediave sociale Vkontakte duke i informuar ata për kapjen, me videon që po qarkullonte në internet bashkangjitur.

Mesazhi, i parë nga Guardian thoshte: “Mirëmbrëma, do të doja të përshëndes nga populli ukrainas. Do të doja t’ju bëja të lumtur që një person i afërt për ju është ende gjallë. Dilni dhe protestoni, rrëzoni qeverinë tuaj para se t’i varrosim të gjithë në tokën ukrainase. Bëhu i mallkuar dhe digje në ferr. Lavdi Ukrainës.”

Dmitry Selyanin, një i afërm i tretë i Paktishev The Guardian me të cilin foli, tha se ai kishte qenë në një gjendje mosbesimi që kur mori vesh për kapjen e kushëririt të tij. “Ai është një snajper dhe snajperët nuk janë të dashur nga armiku. Në video nuk arrijmë të shohim snajperët e tjerë në grupin e tij, nuk e dimë se çfarë ka ndodhur me ta. Kështu që ne vetëm mund të hamendësojmë se çfarë do t’i bëjnë Leonidit, “tha ai.

Selyanin tha se familjes iu afruan autoritetet ruse të dielën pasdite. “Ata kërkuan disa nga detajet rreth tij – asgjë e veçantë”, tha ai.

Raporte të tjera detajonin gjithashtu befasinë e anëtarëve të familjeve të ushtarëve rusë për përfshirjen e të dashurve të tyre në një luftë që është pritur me shqetësim të thellë nga shumë në vend.

Të shtunën, kanali i pavarur televiziv Dozhd publikoi një intervistë në të cilën një baba dukshëm i shqetësuar i një ushtari të ri rus tha se nuk donte që djali i tij të bëhej “ushqim i topit”, duke mohuar se ai kishte ndonjë njohuri paraprake për përfshirjen e djalit të tij në konflikt.

Kanali Telegram Find Your Own gjithashtu publikoi një numër fotografish grafike të atyre që thuhej se ishin trupa ruse të vrarë në aksion. Nëse konfirmohen, imazhet duket se hedhin dritë mbi numrin e vërtetë të luftës që ka pasur në ushtrinë ruse.

Një këshilltar i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, tha të shtunën se rreth 3,500 ushtarë rusë ishin vrarë ose plagosur deri më tani në sulmin e Rusisë në Ukrainë.

Të shtunën në mbrëmje, Zelenskiy njoftoi se delegacionet ukrainase dhe ruse po planifikonin të takoheshin, lajm që u mirëprit nga familja e Paktishev, të cilët janë të dëshpëruar ta shohin atë përsëri. “A mendoni se ka mundësi që ta shoh të gjallë?” e pyeti motra e tij Yelena.