Përmbledhje e zhvillimeve kryesore të orëve të para të ditës së dytë të sulmit rus ndaj Ukrainës

Dy shpërthime u dëgjuan në Kiev në orët e para të së premtes, më 25 shkurt.

Tinguj të ngjashëm u dëgjuan një ditë më parë kur, sipas zyrtarëve ukrainas, një bazë ushtarake në Brovary, një qytet afër Kievit, u godit nga raketat ruse të enjten, duke lënë gjashtë persona të vdekur.

Sulmet shënuan avancimin e sulmit rus në kryeqytetin e Ukrainës.

Ministri i Punëve të Jashtme i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Kievi ka pësuar nga sulme “të tmerrshme” të Rusisë.

“Sulme të tmerrshme me raketa nga Rusia në Kiev”, shkroi Kuleba në Twitter.

“Hera e fundit kur kryeqyteti ynë përjetoi diçka të ngjashme ishte në vitin 1941 kur u sulmua nga Gjermania naziste.Ukraina e mundi të keqen atëherë dhe do ta mund edhe këtë”, shkroi ai.

Kuleba bëri thirrje për sanksione më të forta ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin.

Ai kërkoi që shtetet të këpusin të gjitha lidhjet me Moskën dhe “të përjashtojnë Rusinë nga çdo vend”.

“Ndaleni Putinin, izolojeni Rusinë”, shkroi ai.